за

Ники Лауда прогласен од ФИА за личност на годината

Ники Лауда прогласен од ФИА за личност на годината
Ники Лауда прогласен од ФИА за личност на годината

Постхумно одликување за Ники Лауда. Светската автомобилска асоцијација ФИА го прогласи повеќекратниот првак во формула 1, кој почина во мај, за личност на 2019 година.

Трикратниот светски првак во формула 1, Ники Лауда, прогласен е постхумно за личност на 2019 година од страна на светската автомобилска асоцијација ФИА. Одликувањето за Австриецот следеше со едногласна согласност од сите претставници од медиумите, коишто во минатата година имале акредитација за најмалку еден шампионат под закрила на ФИА.

Лауда, кој воедно беше и шеф на надзорниот одбор на тимот за мотоспорт на Mercedes, почина во мај на возраст од 70 години.

Годишната прослава на ФИА во петокот вечер во Париз му оддаде чест и на долгогодишниот директор за трки во формула 1, Чарли Вајтинг, кој почина во март, како и на францускиот возач во формула 1, Антоан Ибер, кој загина на крајот на август на трка на белгиската Спа Франкоршамп.

Ники Лауда: Најпознатите цитати на човекот што ја имаше формулата за ѕвезда

Ники Лауда
Ники Лауда

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

suzuki Vitara

Каков избор на користено возило е: Suzuki Vitara

Opel Peugeot Риселсхајм

Францускиот PSA се всели во седиштето на Opel во Риселсхајм