за

Автомобили произведуват 40 држави, кои се најголеми производители?

Од најголемиот производител Кина до најмалиот производител Украина, во светот постојат вкупно 40 држави што произведуваат автомобили.

kia xceed Во Европа постојат 298 автомобилски фабрики

Во минатата корона-кризна година, во светски рамки биле произведени близу 56 милиони патнички автомобили и 22 милиони товарни возила. Глобалната продукција на автомобилската индустрија лани се намалила за 16 проценти.

Главната причина за падот е кризата што ја предизвика пандемијата, како во поглед на почетната несигурност на купувачите, така и во поглед на неможноста да се организира беспрекорно производство, во услови кога бројни држави имаа воведено најстроги ограничувања на движењето.

Без посебни истражувања и толкувања на трендовите, но со целосни и потврдени вредности, во продолжение објавуваме графика во којашто е прикажана продукцијата на 40-те држави ширум светот, што ја сочинуваат автомобилската индустрија. Секогаш има големи изненадувања. Фактот што Индија во меѓувреме е поголем производител на автомобили од САД говори доволно за новите региони во коишто се одвива главниот раст на пазарот и воедно напредувањето на економиите. Од друга страна, Италија одвај произведува повеќе возила од Романија или Унгарија.

Во графиконот дополнително се наведени и бројките за производството на товарни возила по одделни држави.

>>> Toyota повторно е најголем производител на автомобили во светот

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Aston Martin во знак на враќањето во формула 1

Lexus подготвува нов знаменосец со чисто електричен погон