за

Прочуениот боб-тим на Јамајка тренира со кабриолет Mini

Мерките за заштита во пандемијата оневозможуваат да се тренира вообичаено, па јамајканскиот тим во боб-санка повторно беше креативен и го впрегна кабриолетот од Mini за тренирање.

Прочуениот боб-тим на Јамајка тренира со Mini

Тимот составен од боб-пилотот Шонвејн Стивенс, 30, Дајнил Фесал, 28 и Метју Вилсон, 30, го унапреди својот тренинг на следното ниво и се пушти по најголемиот спуст во затворен простор во Велика Британија, во снежниот центар во Хемел Хемпстед.

Триото го туркаше кабриолетот на Mini, лакиран во препознатливите бои на знамето на Јамајка, нагоре и надолу по снежниот спуст, како тренинг со отпор, со цел да се подготват на најдобар можен начин за нивниот исцрпувачки зимски распоред.

Шонвејн изјави дека „вториот полициски час уште повеќе го отежнува нашиот тренинг. Мет и Дајнил се нови во тимот и поради тоа сме посветени да се усогласиме како тим и да ги навлечеме на брзина – тие не само што досега немаат седнато во боб-санка, туку немаат ни видено нешто такво! Туркањето Mini можеби изледа забавно, но тоа е важна вежба. Самото тоа што сме на мраз е сосем различно од тренингот лете.“

Јамајканските бобери моментно се подготвуваат за квалификациите за Зимските олимписки игри во Пекинг во 2022 година, како и за разни натпревари во Северна Америка и Европа во претстојната сезона. Првиот голем настан што ги чека зимските херои од Јамајка е светското првенство во Лејк Плесид, Њујорк, во февруари в година.

New item by Automedia MK / Google Photos

>>> Електрично Mini пишува автомобилска историја во Македонија (1. дел)

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Outlierman изработува паричници по примери од историски автомобили

Outlierman изработува паричници по примери од историски автомобили

BMW повторно ги кани M-фановите во М-град

BMW повторно ги кани M-фановите во М-град