за

Товарен е-велосипед носи 180 kg и хит е во Германија

Европа одамна работи на тоа, градовите да не се претворат во авто-паланка во којашто луѓето се вишок. Неверојатен податок: Лани во Германија се продадени 120.000 електрични товарни велосипеди.

Клубот АДАК обично се поврзува со сите теми во и околу автомобилизмот, но во меѓувреме и велосипедите станаа голема тема. Уште повеќе од тоа. На своите членови, клубот по повластени услови им нуди можност за месечна претплата за е-велосипед. Новина се товарните електрични велосипеди, чисти, тивки и моќни за работа, благодарение на електричниот погон.

Под името ADAC e-Ride, „германскиот АМСМ“ уште од 2019 година има во понуда електрични и други видови велосипеди. Членовите на клубот можат да користат велосипед со претплата, значи без да го поседуваат истиот. Тоа може да се оствари во период меѓу 6 и 24 месеци. Достапни се и користени велосипеди, исто како и модели од премиум марки. Сето тоа се одвива во рамки на членство во клубот.

Овој тренд, за којшто е исто така многу веројатно дека нашава домашна сцена ќе го пропушти, продолжува и кај товарните велосипеди. АДАК оствари соработка со огранокот за микромобилност на германската компанија Metz и сега во понуда го има и градскиот товарен велосипед со електрична помош, E-PACKR.

Тоа што остава најсилен впечаток е бројот од 120.000 електрични велосипеди што во текот на минатата година се продадени во Германија. Во споредба со 2019 година (54.000 е-велосипеди), продажбата пораснала за повеќе од двојно.

Главните одлики на компактниот товарен е-велосипед на Metz се кусото меѓуоскино растојание и малиот круг на вртење. Електричниот мотор е вграден средишно и располага со вртежен момент од 85 Nm. Тоа е веќе на рамниште на помал автомобилски мотор. Товарот може да се пренесува на предната и задната платформа, а вкупната дозволена тежина, заедно со возач, изнесува 180 килограми. Со тоа, велосипедот е универзално применлив. Конструирањето и изработката на товарниот велосипед е комплетно во Германија. Со тоа во значителна мерка се намалува зависноста од глобалните добавувачи, што во денешните услови е клучна предност.

Членовите на АДАК при онлајн-купување добиваат попуст во висина од 250 до 500 евра, зависно од моделот. Покрај тоа, во бројни општини, градови и региони во Германија, товарните велосипеди уживаат високи субвенции.

На примерот за градот Регенсбург, субвенцијата за електрични товарни велосипеди изнесува до 50% од продажната цена, односно најмногу до висина од 1.250 евра.

Metz E-PACKR чини 3.198 евра, односно по субвенциите (се одзема од цената без ДДВ), конечната цена за германските компании и приватни корисници би изнесувала нешто повеќе од 1.700 евра. Сето тоа, секако не е само во „козметички“ цели, туку функционира во вистински обем.

Технички податоци за електромоторот

Вртежен момент 75/85 Nm

Врвна моќност на погонски запченик 450/475 W

Тежина 2,8 kg

Тивка работа

4 степени на помош (Eco, Sport, Power, Ultra)

Поврзување со педали ISIS

Помош при туркање

Напон 36 V

Поддршка до 25 km/h

Технички податоци за батеријата

Литиум-јон 500 Wh

Капацитет 13,3 Ah

Отстранлива

Напон 36 V

Времетраење на полнење ca. 4 часа

Made in Germany

Реален досег во еко-модус 100 km

Десет видови велосипедски шлемови: Секој за својата намена

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Детска количка Mercedes AMG, благородништво уште од мали тркала

Работниците од Крагуевац привремено во странство, подготовки за електричниот Fiat