за

Мерцедес Г-Класа како автомобил за Валентиново

Мерцедес Г-Класа е „посилна од дијамант“ во кампањата што оди посебно за Св. Валентин. Не е пропуштена и специјална серија, ограничена на 300 примероци.

„Љубов што трае вечно“, порачува Мерцедес во светската кампања за Г-Класа и на цел свет му е јасно што е содржината на пораката. Штутгарт ја слави убавината на љубовта што не одминува, за Св. Валентин.

Мерцедес уште одамна најави дека ќе притиска уште посилно на луксуз и на специјални серии. Секако дека тоа е марка што ги исполнува ветувањата. Г-Класа ќе се изработи во специјална серија од 300 примероци, именувана „Посилна од дијаманти“.

Основата е Мерцедес-Бенц Г 500, на којашто е додаден изглед со којшто иконскиот теренец се нема појавено досега. Создателите на оваа серија ценат дека „Г-Класа е вистинска љубовна марка“.

Посебно за ексклузивната серија е создадена боја роузвуд греј магно, секако изработена во одделението за специјални проекти и нарачки, Мануфактур.

На пиновите во вратите, изработени од благороден челик, поставен е по еден дијамант од четвртина карат. На рачките на вратите е поставено лого со дизајн на дијамант.

На клучот е додадена сребрена плакета, со името на серијата и со стилизиран дијамант.

Кабината е обложена со најфината напа телешка кожа што ја има Мануфактур, во црна боја со розеви штепови. Подот е обложен со дебели патосници.

Купувачите добиваат сертификат за вградените дијаманти (РЈЦ), со што се гарантира дека тие се со правилно етичко, социјално и еколошко потекло.

Цената во Германија изнесува 175.000 евра.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Фиат 500е почна да освојува награди и во Америка

Италија сака во земјата да донесе втор автомобилски концерн покрај Стелантис