за

Mercedes-EQ стартува со продажба на електричниот EQS SUV

Ценовникот за Mercedes EQS SUV во Германија почнува од 110.658 евра. Толку вреди луксузниот СУВ со електричен погон што го дизајнираше Македонецот во Штутгарт, Славче Таневски.

Три изведби им стојат на избор на купувачите при почетокот на продажбата на првиот луксузен СУВ на Mercedes-EQ. Понудата почнува со EQS 450+, по него следи изведба со погон на сите тркала EQS 450 4MATIC, двете со моќност од 265 kW, а врвот му припаѓа на EQS 580 4MATIC со 400 kW.

Mercedes-EQ, марката во состав на Mercedes-Benz Cars, што е специјализирана за електрични автомобили, почнува со нарачки за големиот СУВ што 100% се движи на струја. Испораките на Mercedes EQS SUV ќе почнат во декември. Возилата пристигаат во Европа од фабриката на Mercedes-Benz во Таскалуза, САД, каде што се произведуваат неутрално во однос на климата.

Големиот електричен СУВ до својот сериски старт имаше бројни важни станици ширум светот, вклучувајќи и премиера на салонот за мобилност ИАА во Франкфурт, каде што и дизајнерот Славче Таневски, Македонец што во последниве повеќе од десет години работи во Штутгарт, имаше средби со публиката.

СУВ-моделот од луксузната класа нуди многу простор, комфор и напредни онлајн-услуги. Како за електричен СУВ, дури и вториот ред седишта се движи електрично. Со доплата од 1.904 евра, EQS SUV станува седумсед. Двата задни реда седишта се впуштаат во подот и создаваат совршено рамен простор за товарење и користење за секаква намена.

Купувачите покрај трите варијанти на погон избираат и три типови на моделот:

Standard Exterieur & Electric Art Line Interieur

Electric Art Exterieur & Electric Art Interieur

AMG Line Exterieur & AMG Line Interieur

Главните ставки во дополнителната опрема се споени во пакети. Тие се водат под имињата Advanced, Advanced Plus, Premium, Premium Plus и Business Class, со можност за комбинирање на повеќе пакети. Бројни ставки се достапни како одделна опција

MBUX Augmented Reality Head-up Display (1.082,90 евра, сите наведени цени важат за Германија): Прикажува бројни содржини од унапредена реалност во функција на системите за асистенција и навигацијата. Тие информации се прикажуваат пред возилото, за возачот да добие вистинска претстава, на пример, точно во која улица треба да скршне или кој е точно објектот што се бара.

Облога на маската со Mercedes-Benz Pattern (392,70 евра): Тридимензионална мустра со ѕвезди, со првата верзија на ѕвездата што Daimler ја има заштитено во 1911 година.

MBUX Interieur-Assistent (642,60 евра): Помош на камери во таванот и со алгоритми што учат се препознаваат каква намера има возачот кога псоегнува да вклучи фунција во кокпитот. Се следат правецот на гледање, движењата на дланката и телесниот говор.

Асистент за паркирање приколка (416,50 евра): Олеснува маневрирање со приколка, со автоматско свртување на тркалата, до 5 km/h и до нагорнина од 15 проценти.

Sidebags назад (452,20 евра): Го покриваат градниот кош на патниците на патниците на задната клупа и ја зголемуваат заштитата од сериските Windowbags.

ENERGIZING AIR CONTROL Plus (535,50 Euro2): Посебна филтрација, сензори, начин на прикажување и обработка на воздухот. Составен дел е HEPA-филтер.

Цените на моделските изведби во Германија:

EQS 450+ : 110.658,10 евра

EQS 450 4MATIC : 114.446,10 евра

EQS 580 4MATIC : 135.291,10 евра

Mercedes EQS SUV: Славче Таневски создаде електричен дизајн

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Германска компанија од енергетика нарача 5.000 камиони со погон на водород

Во Кина годинава ќе се продадат 6 милиони електрични автомобили