за

Само сто примероци: Mercedes AMG SL со изглед на Ф1

Ексклузивната серија од Mercedes AMG SL 63 е наменета за колекционери на тркачки автомобили и со изгледот потсеќа на болид во Формула 1.

Луксузниот родстер Mercedes AMG SL, што е дизајниран од Славче Таневски, ја доживеа првата ексклузивна серија. „Motorsport Collectors Edition“ е лакиран во ексклузивна комбинација од две бои, заедно со контрастни детали што се повикуваат на боите на Petronas.

Како поздрав за завршената сезона во Формула 1, Mercedes-AMG подготви специјален модел од SL 63 4MATIC+. Во изгледот се препознаваат детали од тркачкиот болид Mercedes-AMG F1 W13 E PERFORMANCE. Највпечатлив е преодот од сребрена во црна боја. По страниците е изработена ѕвездената шема, а на тоа се додадени и контрасти во боите на Petronas. Овие бои се повторуваат во предниот спојлер, на праговите и на задниот дифузор.

Појавата во боите на тркачките болиди на Mercedes-AMG ја заокружуваат кованите тркала од 21 инчи, со 10 двојни краци и рабови во заштитната боја на Petronas.

Пакетот за аеродинамика секако дека не служи само за изглед: Крилцата во предниот и задниот браник се поголеми, исто и дифузорот има добиено на формат. Бројни зафати во мазниот под придонесуваат за аеродинамичноста да се подобри, во корист и на возните својства при високи брзини и на лесното пробивање низ воздухот.

Двојниот пакет AMG Night му дава дополнителен печат на „Motorsport Collectors Edition“. Посебноста е во тоа пто бројни каросериски детали се лакирани во сјајна црна боја. Тоа се однесува на предниот сплитер, на проширувањата на праговите, на капите на ретровизорите и на додатокот во задниот дифузор. Се забележуваат и затемнети завршетоци на издувните цевки.

New item by Automedia MK / Google Photos

Вториот дел од овој пакет додава финиш во црна хром боја на маската, на ознаките на моделот и на ѕвездата назад. Внатрешноста на предните и задните светла е затемнета. Во црна боја се изведени и сопирачките клешти на композитните сопирачки. Поклопецот на резервоарот е изведен во сребро-хром финиш, секако со натпис „AMG“ што укажува дека станува збор за примерок од специјалната серија.

За спортските седишта AMG може да се избира меѓу две варијанти: Кожа напа и микрофибер во црна боја со црвени штепови или со жолти штепови. Во потпирачите за глава е втиснат грбот на AMG. Урасните детали се изведени од карбон, а скапиот материјал се вградува и во загреваниот волан.

New item by Automedia MK / Google Photos

Опременоста е соодветна на модел што ќе постои во само сто примероци: Аудио езотерија Burmester High-End 3D‑Soundsystem, амбиентално осветлување, MBUX асистент, комплетен пакет системи за асистенција и проекциски дисплеј. AMG TRACK PACE ги бележи сите податоци при возење по тркачка патека. Mercedes-AMG нагласува дека станува збор за модел со неограничена применливост во секојдневието со пакетот зафати за зголемување на практичноста на багажникот. Осветлени прагови се стандард во ваква ексклузивна машина.

New item by Automedia MK / Google Photos

Бидејќи станува збор за колекционерски примерок, Mercedes со SL 63 4Matic+ испорачува специјална церада со лого на AMG,, обложена со фланел, што пропушта воздух и одбива прашина.

Цената од 264.000 евра во Германија е релативна. Кога ќе доживее време да биде продаден, SL Collectors Edition веројатно ќе чини повеќе отколку што бил купен.

И секако, уште еднаш честитки до Славче Таневски, за дизајнот на нашиот Македонец во дизајнерскиот центар на Mercedes-Benz Cars во Зинделфинген.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Првата електрична Opel Astra има премиера на салонот во Брисел

Polestar го изгради првиот авто-салон од снег