за

Lexus најиздржлива марка според холандското здружение на потрошувачи

Сопствениците на Lexus во Холандија имаат најмалку проблеми со своето возило. Вкупно се рангирани 27 марки според гласовите на возачките и возачите во земјата.

Lexus најиздржлива марка според холандско здружение на потрошувачи

Холандската организација за заштита на правата на потрошувачите го именуваше Lexus за марка што произведува најиздржливи автомобили. Тоа е резултат од анкетата што ја спроведе организацијата Consumentenbond.

Lexus постигна просечен резултат 8,8 во најновата студија за издржливоста на автомобили што се стари до 10 години. Резултатите се базираат врз одговорите од повеќче од 8.000 сопственици на возила од 27 различни автомобилски марки. Сопствениците одговараа дали имале дефекти со своите возила и колку биле сериозни истите.

Учесниците во студијата избираа меѓу три опции: Поради кој проблем автомобилот не бил во возна состојба, дали автомобилот бил веднаш однесен на поправка и дали поправката била одложена за одреден датум. Врз основа на добиените одговори, студијата покажала дека за моделите на Lexus постои најмала веројатност да се расипат. Притоа, компактниот модел CT има најдобар резултат, со вредност 9,4.

Во сите светски студии со примерна веродостојност предводи Lexus во поглед на квалитетот на изработка и издржливоста

Водечкото место на Lexus во анкетата ја обезбеди титулата на „Најиздржлива марка за 2020 година“. Станува збор за уште едно во низата признанија што ги освои престижната марка на Toyota, вклучувајќи ја истозначната титула во студијата на британскиот магазин What Car? во којашто посебно се покажаа СУВ-моделите RX и NX. Во почетокот на годинава, лимузината Lexus ES постигна историски највисока вредност во студијата за издржливост што ја спроведува познатата американска агенција J.D. Power.

Гаранцијата покрива период од пет години или 200.000 километри. Сосем нови стандарди постави првиот електричен модел, Lexus UX 300e, за кого што како опција се нуди гаранција до 15 години за батеријата, односно до вкупно 1 милион километри.

Сите резулати од студијата

Место

Марка

Индекс на издржливост

 1.

Lexus

8,8

 2.

Subaru

8,6

 3.

Honda

8,4

 4.

Mazda
Toyota

8,3

 6.

Suzuki

8,2

 7.

Mini
Mitsubishi

8,0

 9.

Hyundai

7,7

10.

Kia

7,6

11.

Mercedes-Benz

7,5

12.

BMW

7,4

13.

Dacia

7,0

14.

Fiat

6,7

15.

Ford
Seat

6,6

17.

Nissan
Renault
Volvo

6,5

20.

Audi
Opel

6,4

22.

Skoda
Tesla
Volkswagen

6,3

25.

Citroën

6,2

26.

Peugeot

6,1

27.

Alfa Romeo

5,7

>>> Најиздржливи и најрасипливи автомобили според TUV

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes и годинава е партнер на голф-мастерсот во Огаста

Mercedes и годинава е партнер на голф-мастерсот во Огаста

Audi издаде книга за 40-годишнината на quattro

Audi издаде книга за 40-годишнината на quattro