за

Автомобилскиот пазар во Кина растеше и во декември

Кинескиот пазар на нови автомобили продолжи да расте и во последниот месец од годината.

Автомобилскиот пазар во Кина растеше и во декември

Прекинот во производството што се случи пролетоска, предизвика само мал пад на вкупниот пазар на автомобили во Кина за минатата година.

Кинескиот автомобилски пазар забележа раст и во декември, иако во поблаг обем од претходно. Во минатиот месец, продажбата на нови автомобили според првичните и непотврдени податоци се зголемила за 5,4 проценти, на вкупно 2,8 милиони возила.

Во последните неколку месеци, пазарот во земјата бележеше двоцифрен раст. Гледано во годишни рамки, вкупната продажба за 12 месеци се намалила за 1,2 процент, на 25,3 милиони возила, поради прекинот на производството и затворањето на продажната мрежа што беше предизвикано од првиот корона-бран пролетоска.

Во статистиката што ја објавија производителите на автомобили во Кина се вклучени и продажбите на товарни возила и автобуси. Деталите за продажбата во декември и за целата година уште не се објавени. Во последниот месец имаше тренд на силен раст кај стопанските возила. Кинескиот пазар е најважен единечен пазар во светски рамки за големите концерни, меѓу кои Volkswagen, Daimler и BMW.

Според сопствени процени, Кина во моментов го контролира вирусот подобро од повеќето земји на Западот. Властите дополнително ја поттикнуваат потрошувачката.

>>> Новиот мотор на Great Wall избран во кинескиот Топ 10

Новиот мотор на Great Wall избран во кинескиот Топ 10

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Toyota постигна 1-2 победа на третиот брзинец на Дакар

Toyota постигна 1-2 победа на третиот брзинец на Дакар

Хет трик на Toyota Gazoo по 4 етапи на Дакар 2021

Хет трик на Toyota Gazoo по 4 етапи на Дакар 2021