за

Kia XCeed ќе добие нов лик и електромотор под хаубата

Кросоверот Kia XCeed на 18-ти јули ќе се појави во новото моделско годиште, со зафати и надвор и внатре, со хибриден погон и со неколку технолошки новини.

Во вообичаениот манир на Kia, цртежите од новото моделско годиште на XCeed се пуштаат во јавност неколку денови пред премиерата. Главната новина кога станува збор за модел на Kia, посебно по актуелната гама на Ceed: Кросоверот XCeed првпат ќе се нуди и во изведба GT Line.

Многумина го толкуваа лансирањето на Kia XCeed како храбар чекор. Кога сцената вели дека некој модел е храбар чекор, тоа обично значи дека се јавува мал сомнеж дали моделот навистина ќе биде прифатен, колку што заслужува. Кросоверот во гамата на Kia Ceed масовно е оценет како успешен дизајн. Целиот концепт е погоден, од дизајнот, преку зголемениот клиренс, по повишеното седење и повисоката спецификација, XCeed е впечатлив автомобил, што добива одобрение од познавачите.

Но, кој уште можеше да се надева – надвор од Kia, каде што менаџерите е очигледно дека одлично го познаваат движењето на пазарот – дека XCeed ќе постигне продажба што одвај заостанува зад матичниот Ceed. Од јануари до мај, во ЕУ-27 се продадени 22.598 примероци од кросоверот. Наспроти тоа, Ceed постигнал 31.510 примероци. Сé се одвиваше со молскавично темпо. Kia XCeed е школски пример за точно погоден момент на лансирање на модел во празнина на пазарот. Peugeot наскоро стартува со продажба на 4008, Citroen исто така го подготвува пазарот за C4 X, Opel ќе нуди кросовер, уште бројни новитети следат.

New item by Automedia MK / Google Photos

Со моделското освежување се враќа изведбата со приклучен хибриден погон во гамата на XCeed. Новините што се однесуваат на целата гама се во подрачјето на системите за асистенција, односно за комфор и безбедност, како и во поврзувањето, користењето онлајн-услуги и во функционалноста на инфо-забавниот систем.

Премиерата на новиот Kia XCeed е на 18-ти јули, во 9 часот наутро. Очекуваме наскоро и Киа Македонија да објави датум на пристигање на кросоверот на нашиот пазар.

Од македонската премиера на Kia XCeed во 2019 година

kia xceed domasna premiera
kia xceed domasna premiera

Тест: Kia XCeed 1.5 T-GDi

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Електричната марка на Volvo почна со испорака на Polestar 2

Електро-марката на Volvo продаде над 20.000 возила до јули

Хамбург собрал над 30 милиони евра од казни за пребрзо возење