за

Kia Sportage мина уште еден месец во лидерство на македонскиот пазар

Трет месец лидерство за Kia Sportage во продажбата на нови автомобили во Македонија во минатата година. Бестселерот е извесно дека надминал 300 продадени примероци во ‘21.

Kia Sportage vozenje

Прво место меѓу најпродаваните марки за Kia и прво место меѓу најпродаваните модели за Kia Sportage во ноември лани. На македонскиот пазар во претпоследниот месец од ‘21 биле продадени вкупно 468 патнички и доставни возила.

Kia Sportage и во ноември беше најпродаван модел на македонскиот пазар, со 42 испорачани примероци и удел во продажбата од 9,0 проценти. СУВ-моделот од компакт класата продолжи да се натпреварува со шампионскиот Citroen C3, и во завршницата на годината води со вкупно 292 испорачани примероци, пред 249 примероци од францускиот автомобил. Останува уште декемвриската продажба да го заокружи триумфот на Kia Sportage, како единствен модел што годинава ќе надмине 300 продадени примероци.

По Kia Sportage со 42 продадени примероци во ноември лани и Citroen C3 со 38 примероци, следи значително поскапиот Hyundai Tucson со 28 примероци. Неговото релативно високо место во ноември веројатно се должи на задоцнети испораки од претходните месеци, што се реализирале во ноември.

Топ 10 Најпродавани модели во Македонија во ноември 2021

Поз. Модел Ное. 21 Удел %
1 Kia Sportage 42 9.0%
2 Citroen C3 38 8.1%
3 Hyundai Tucson 28 6.0%
4 Fiat Doblo 20 4.3%
5 Dacia Duster 14 3.0%
6 Toyota Corolla 13 2.8%
7 Renault Master 12 2.6%
8 Fiat Ducato 11 2.4%
9 Skoda Octavia 11 2.4%
10 Peugeot 108 10 2.1%

Од често среќаваните модели во македонскиот Топ 10 следат Dacia Duster на 5-то место со 14 примероци, Toyota Corolla на 6-то место со 13 примероци и Skoda Octavia на којашто единаесетте продадени примероци ѝ го донесоа 9-то место. Водечката десетка ја заокружува Peugeot 108 со десет продадени примероци. Заедно со уште 13 примероци од останатите модели, Peugeot е петта најпродавана марка во Македонија во ноември и продолжува да се искачува.

Толку гориво трошеше во просек на 100 km хибридната Toyota Corolla Sedan при нашиот круг низ цела Македонија, во должина од седумстотини километри. Најпродаваниот автомобил во историјата е трет на топ-листата во Македонија до ноември

Во очекување на декемвриските продажби и на пристојно надминување на бројката од 5.000 продадени нови возила во Македонија лани, петте најпродавани модели во периодот од јануари до ноември се:

Топ 5 Најпродавани модели во ноември 2021

Марка и мoдел Јан. – Ное. 2021 Ное. ‘21
Kia Sportage 292 42
Citroen C3 249 38
Toyota Corolla 181 13
Dacia Duster 168 14
Hyundai Tucson 156 28

Податоците за продажбата на нови автомобили на македонскиот пазар се неофицијални и Аутомедиа ги добива од регионалните канали за водење на статистиката на продажба.

>>> Kia започна со производство на новиот Sportage во Жилина

KIA SPORTAGE

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Citroen е на свој терен на саемот CES во Лас Вегас

Милионери ќе наддаваат за три историски Mercedes-Benz 300 SL