за

Продолжува циркусот: Сега Италија бара биогорива по 2035

Италија се придружува на притисокот од Германија, којашто бара ЕУ да дозволи е-горива да се користат по 2035 година. Италијанците бараат биогорива.

Италија ѝ постави услов на Европската Комисија, под којшто ќе се согласи со решението со коешто ќе се одблокира планот на ЕУ, за нови возила со мотор со внатрешно согорување да не смее да се продаваат во Унијата по 2035 година. Условот што го поставува Италија е, по годината на пресвртницата, да се дозволи продажба на возила со мотор со внатрешно согорување, што користат биогорива.

Европската Унија мака мачи да ја одбрани својата главна политика за намалување на емисијата на СО2 од автомобилите, откако Германија во последна минута излезе со став дека се противи за законот, со којшто ќе се забрани продажба на нови автомобили со мотор со внатрешно согорување по 2035 година.

Италија и Германија заедно бараа ЕУ да дозволи продажба на нови автомобили со мотор со внатрешно согорување по 2035 година, доколку тие користат исклучиво е-горива, што имаат неутрална емисија во поглед на СО2. Тоа е во интерес на производителите на автомобили со мотор со внатрешно согорување и делови за нив.

Во писмото што го упати до Комисијата неделава, Италија условува понуденото решение да мора да ги вклучи и биогоривата, односно горивата што се добиваат од биомаса, од растенија.

Во писмото во коешто новинската агенција Ројтерс доби увид, со датум од 21-ви март, потпишано од министрите за транспорт, животна средина и претприемништво на Италија, се критикува дека „СО2 неутрални горива, не се само е-горивата, туку и биогоривата мора да се земат предвид.“

Брисел е во преговори со Германија во обид да се надмине спорот. Некои службени лица се надеваат дека договорот ќе може да се постигне пред самитот на лидерите на ЕУ, којшто почнува во четврток. Полска и Чешка исто така се побунија за законот.

Во обид да најде решение, Комисијата предлага да им се дозволи на производителите да продаваат нови автомобили, но тие не смее да користат друго гориво освен е-горива, односно горива што имаат неутрална емисија на СО2. Во тој предлог, под „СО2-неутрални горива“ не се опфатени биогоривата.

Италијанските министри наведуваат во писмото, дека очекуваат Комисијата да излезе со предлог, со којшто ќе се дозволи по 2035 година да се продаваат автомобили што користат какво било гориво, што по неговото согорување во моторот, испушта исто толкава количина СО2, колку што е земено од атмосферскиот воздух при производството на горивото.

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

mercedes kina salon

Кинеското автомобилско лоби повикува да престане лудилото со попустите

Рекорд за SEAT: Повеќе од 1 милион продадени SUV возила во светот