за

Автоматски казни за холандските возачи ако зборуваат на телефон

Холандија е прва земја во ЕУ што изречува автоматски казни доколку возачите користат мобилен телефон додека возат.

Автоматски казни за холандските возачи ако зборуваат на телефон

Холандија започна со изречување казни во случај кога новата генерација камери ќе открие дека некој возач користи телефон додека вози.

Нова генерација паметни камери по патиштата во Холандија ги забележува возачите што користат телефон додека управуваат со возило. Откако системот ќе регистрира дека возачот држи телефон, фотографијата се испраќа автоматски до надлежната служба. Во следниот чекор, службеник проверува дали навистина се работи за прекршок. Казната се испраќа автоматски на адресата на сопственикот на кого што е регистрирано возилото.

Камерите ги фотографираат сите возила што поминуваат по патот. Лицето на возачот не се наоѓа на фотографијата, затоа што камерите се насочени укосо надолу. Системот ги регистрира дланките на возачот и ознаките на возилото. Камерите работат дење ноќе, во сите временски услови.

За прекршокот следи парична казна во висина од 240 евра

Уште при тестирањето на системот бил регистрирани голем број прекршоци. Само за шест часови, две камери, поставени на спореден пат и на автопат, снимиле 400 возачи што во моментот држеле телефон. Во меѓувреме реагираше и холандската организација за безбедност во сообраќајот, која укажува дека некои возачи, со цел да го надитрат системот од камери, го ставаат телефонот во скут, доведувајќи се во опасност и себе и останатите учесници во сообраќајот.

>>> Нови знаци во Холандија покажуваат станици што имаат полначи

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Great Wall најавува хибрид и приклучен хибрид досег до 200 km

Great Wall најавува хибрид и приклучен хибрид, досег до 200 km

Mercedes испорачува автобуси со батерија со цврст електролит