за

Германија ќе потроши 300 мио. € за полначи пред ресторани и супермаркети

Германското сојузно министерство за сообраќај ќе потроши нови 300 милиони евра за проширување на мрежата од електрични полначи.

Ionity полначи за струја

Со новата програма за субвенционирање првенствено се опфатени возачите на електрични автомобили, кои батеријата на своите возила не можат да ја полнат ниту дома, ниту на работа. Сојузниот министер за сообраќај Андреас Шоер ќе ја проширува „мрежата од полначи на оние места, што се користат во секојдневието, како супермаркети, хотели, ресторани, базени или спортски хали.“

Мали и средни компании ќе можат да поднесуваат барања за субвенција од 12-ти април до крајот на годинава. Посебно се повикуваат барање да достават компаниите од малопродажбата, како и хотели и ресторани, градски служби и регионални заедници.

Државата ќе покрива до 80 проценти од трошоците на инвестицијата и ќе издава одобренија според начелото „прв дојден, прв услужен“.

Субвенционираните полначи мора да овозможат roaming и Ad-hoc полнење. Задолжително е да се користи струја од обновливи извори. Полначот мора да биде поставен до 31-ви декември.

>>> Колку возниот парк ни се електризираше во 2020 година?

>>> Mini ја вози првата електрична тура низ Македонија (Дел 1)

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Електричниот BMW iX3 чини 66.000 € во Германија, има субвенција

BMW ќе го набавува литиумот и од Аргентина

Дигитален ретровизор за Ford Transit