за

Fiat држи близу две третини од градската класа во Швајцарија

Fiat 500 и лани беше најпродаван градски автомобил во Швајцарија. Оваа класа автомобили им припаѓа на Италијанците уште од 2005 година.

Дури 59 проценти од продадените автомобили од градската класа, лани во Швајцарија, се од марката Fiat. Заслугата за тоа му припаѓа главно на електричниот Fiat Nuova 500, но и моделите Fiat 500 hybrid, Abarth 500 и Fiat Panda им се по вкусот на швајцарските возачки и возачи.

Fiat 500 во сите свои варијанти, а тоа значи во електричната, хибридната и Abarth-изведбата, бил десетти најпродаван модел во Швајцарија лани. Само електричниот Fiat Nuova 500, во својата категорија на погон е осми најпродаван модел во алпската земја.

Viva la Fiat! Уште една година по ред, Fiat 500 и Abarth ја предводат листата на најпродавани градски автомобили во Швајцарија. Тоа што увозникот за Fiat наведува дека најмногу ги привлекува клиентите, се дизајнот, технологијата и изборот од различни мотори, односно чисто електричен погон, благ хибрид и „навиен“ турбо бензинец.

Fiat уште од 2005 година е предводник на пазарот на градски автомобили во Швајцарија. Во 2022 година, Fiat 500 повторно се најде меѓу десетте најпродавани автомобили на пазарот.

Голем успех постигнува и чисто електричната изведба Fiat Nuova 500 – кај нас со ознака Fiat 500e – како осми најпродаван модел со погон на батерија. Освен со погонот, електромобилот што го носи култното „име“ се одликува и со одлична поддршка за онлајн-услуги, односно поврзување со телефон, со дисплеј од 10,5 инчи и со систем за автономно возење од 2-ро ниво.

На чистиот воздух е уживање да се вози и кабриолет изведбата на Fiat 500. Швајцарскиот увозник пушти и специјална серија од оваа изведба, со скап аудио систем од JBL, нагоден точно за моделот, токму од прочуениот оперски пејач Андреа Бочели.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

ДХЛ Експрес ја почитува одржливоста и високо на небото

Volkswagen запира со нарачки за Transporter T6.1, сé е распродадено до 2024