за

Во светот на Cupra Formentor ќе се влегува со 150 КС

Formentor е клучен модел на Cupra, спортската марка на Seat, како прв самостоен модел, независен од матичната марка. Шпанците сега го приближуваат влезот во спортскиот кросовер.

Во светот на Cupra Formentor ќе се влегува со 150 КС

Cupra е големо име кога станува збор за моделските изведби на Seat, а на пат е да стане и „голема“ марка, откако Шпанците ја издвоија Cupra како засебна марка од матичната. Formentor в година се очекува и на нашиот пазар, уште една убава вест е тоа што престижниот модел ќе стартува веќе од 150 КС, што ќе овозможи моделот сепак да биде достапен за поширок круг.

Динамичниот кросовер на Cupra е целосно ориентиран на моќ и перформанси, со топ-верзијата со 310 КС и со погон на сите тркала. Полека се разјаснуваат работите околу моделот што многумина го очекуваат со нетрпение – Cupra изгради култ со бројни обожуватели. Пријатна вест е тоа што Formentor ќе биде достапен и со „цивилни“ мотори. Од Марторел соопштуваат дека гамата на моделот ќе стартува со изведба со 1,5-литарски TSI со 150 КС и 250 њутнметри. Со тоа се проширува кругот на купувачи на комплетно новиот модел од свежата марка на сцената.

Моментно ни е достапен само ценовникот за германскиот пазар, каде што Cupra Formentor 1.5 TSI стартува од 30.696 евра, со 6-степен мануелен менувач. Во верзијата со 7-степен менувач со двојна спојка, германската цена изнесува 32.451 евра. Спринтот од место до темпо сто трае 8,9 секунди, крајната брзина изнесува 204 km/h. Просечната потрошувачка изнесува 5,4 литри.

Стандардната опрема за тамошниот пазар вклучува алу-тркала од 18 инчи, спортски волан, спортски седишта со црно Sharp-платно и црни сјајни лајсни на страничните прозорци. Задните стакла се затемнети, климатроникот работи во 3 зони, пристапот е без клуч, мултимедискиот систем доаѓа со дисплеј од 10 инчи. Инструментите се дигитални (10,25 инчи), со можност за избирање неколку различни прикази.

Formentor неофицијално пристига и на нашиот пазар, Cupra сепак ужива големо име и на македонската сцена.

New photo by Automedia MK / Google Photos

>>> Започна производството на првенчето Cupra Formentor

Започна производството на првенчето Cupra Formentor

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

toyota bmw

BMW е за продолжување на соработката со Toyota

Mercedes во септември испорачал 2.500 примероци од електричниот EQC

Mercedes во септември испорачал 2.500 примероци од електричниот EQC