за

Специјалните серии се специјалност на Citroen: C3 Aircross Rip Curl

C3 Aircross третпат добива третман Rip Curl. Во новото издание, за основа служи нивото Shine, коешто е облагородено со колор-пакет, нова шема во кабината и со деним.

Кога Французите пишуваат Rip Curl на своите модели, тоа значи дека станува збор за специјална серија, којaшто е дотерана и со екстра опрема, и со ексклузивни детали во изгледот. Ова е третата варијанта Rip Curl што во својата моделска историја ја доживува кросоверот C3 Aircross. Наследник на „Picasso“, патем.

Капи на ретровизорите во ефектна сина боја, црни тркала со дизајн Origami Black и пречник од 17 инчи, и затемнети задни прозорци, го идентификуваат Citroen C3 како најново издание на Французите под ознаката Rip Curl. Нарачките стартуваат на 1-ви јули, а испораката ќе следува во септември.

Посебни детали, покрај ретровизорите и додатоците во браникот што се дел од колор-пакетот во Anodised Blue, претставуваат и седиштата обложени со Blue Jeans, заедно со уште неколку површини во кабината. Идејата е сината боја да се поврзе со небото и со морето.

Серијата во ограничен број примероци Rip Curl е достапна само во највисокото ниво Shine. Мајсторија на проект менаџерите е тоа што повеќе од 60 проценти од продадените возила од моделот се во тоа ниво. Покривот е црн и за контрастот да биде уште повпечатлив, во серијата се нудат само четири бои: Артенс сива, платинесто сива, перла црна и поларна бела боја. Логото Rip Curl не се пропушпта во долниот дел од задните врати.

New item by Automedia MK / Google Photos

Дизајнот на седиштата е уште една посебност на Rip Curl. Секако, во моделот се вградуваат седиштата со унапреден комфор во споредба со стандардните седишта, обложени со допонителни 15 mm материјал. Опременоста е повеќе од комплетна, со 9-инчен средишен дисплеј, проекциски дисплеј во боја, пристап и старт без клуч и безжично полнење телефон.

Од стартот во 2017 година, Citroen C3 Aircross се докажа како еден од клучните играчи во сегментот и достигна повеќе од 430.000 продадени примероци. Соработката на Citroen со Rip Curl започна пред близу шест години, со сега веќе легендарниот C4 Cactus. Првиот C3 Aircross од оваа специјална серија беше понуден во 2018 година, а потоа следеше уште една верзија во 2020 година.

А, кога веќе зборуваме за Rip Curl:

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

Citroen C3 Aircross ја има вградено авантурата: По стариот пат од Велес за Прилеп

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Еден коментар

Одговори

One Ping

  1. Pingback:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Suzuki направи голема рели трка во Костурско

Во музејот на Mercedes-Benz летово ќе биде многу весело