за

Во музејот на Mercedes-Benz летово ќе биде многу весело

Концерти, одбележување на денот на децата и на семејствата, култура на градот, кино на отворено и собир на олдтајмери – богата содржина има летната агенда на музејот на Mercedes-Benz во Штутгарт.

Впечатливата и наградувана архитектура на објектот и неговата околина, прави музејот на Mercedes-Benz во Штутгарт да биде привлечно и посетено место за одржување настани. Без пандемиски ограничувања и маски, нормално е дека летово на просторот на музејот ќе се надомести за сé што било пропуштено. Mercedes-Benz најавува најбогата и најразновидна програма на отворено.

Сезоната на големи настани на отворено во музејот на Mercedes-Benz во Штутгарт уште во април ја отвори средбата на олдтајмери „Classics & Coffee“. Забавата и уметноста допрва почнуваат. По две години без големи собири, на големата фестивалска бина на музејот на Mercedes-Benz ќе се одржи четвртото концертно лето. На 9-ти јули гостува шпанскиот пејач Алваро Солер, а следниот ден е на раперската ѕвезда Сидо.

Од 19-ти август до 4-ти септември ќе се прикажуваат филмови во киното на отворено, вклучлувајќи ги бондовскиот No Time to Die, Batman, King Richard, Dune, Thor – Love and Thunder и уште бројни врвни достигнувања од светот на големото платно.

Секако дека сé се врти околу автомобилите. Следи комплетниот преглед од настани од областа на автомобилизмот што ќе се одржат во историскиот дом на Mercedes-Benz:

New item by Automedia MK / Google Photos

29-ти мај 2022 – Camper

25-ти јуни 2022 – „Baby-Benz“ (Серија W 201)

14-ти јуни 2022 – 55 Jahre AMG („AFTERWORK“)

17-ти јуни 2022 – Mercedes-Benz SL

18-ти август 2022 – CLK, A-, M-Klasse („AFTERWORK“)

25-ти септември 2022 – Outdoor-Special

2-ри октомври 2022 – Mercedes-Benz SL

9-ти октомври 2022 – Mercedes-Benz S-Klasse

Германија летово ќе привлече дополнителни туристи, меѓу другото и поради воведувањето на прочуениот 9-Euro-Ticket. Станува збор за карта по цена од 9 евра, којашто дозволува користење кое било средство од јавниот превоз, на која било релација во земјата. Вистинската сензација е во тоа што билетот има важност од цел месец. Примената на билетот започна на 1-ви јуни и реакциите се феноменални.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Специјалните серии се специјалност на Citroen: C3 Aircross Rip Curl

Фабриките на Mazda ќе станат CO2-чисти до 2035 година