за

Замена на старите со нови ЛЕД-светилки е влог за безбедноста

Клубот АДАК провери дали се исплатува старите жаречки светилки да се заменат со нови ЛЕД-светилки. Новата техника осветлува посилно и досега подалеку.

Замената на обичните халогени светилки со нови ЛЕД-светилки е вреден влог во безбедноста. Така покажа новото тестирање на АДАК за првите диодни светилки што се дозволени за заменско вградување во возилата, односно за таканаречени „Retrofits“. Се тестираше со Osram Night Breaker H7-LED, во поглед на вградувањето, ефикасноста и фунционирањето.

Во споредба со халогената техника, диодните светилки го осветлуваат патот посилно и подалеку. Предметите на работ на патот можеа да се препознаат порано и од поголемо растојание. Заслепување на останатите учесници во сообраќајот по вградувањето на светилките не беше утврдено.

Вградувањето беше лесно, но потребна е умешност, затоа што треба да е внимава за светилката правилно да налегне. Поради тоа, по вградувањето – исто како и секое менување светилка – треба во сервисна работилница да се провери дали светлата се насочени правилно.

Osram Night Breaker смее да се вградува само во возилата во коишто тоа е одобрено. Клубот АДАК цени дека диодните светилки за замена претставуваат огромна придобивка за безбедноста. Тие светат подолго, пошироко и посветло од обичните светилки.

>>> https://www.osram.com/ecat/NIGHT%20BREAKER%20H7-LED-LED%20high%20and%20low%20beam%20lamps-Car%20lighting-Automotive/com/en/GPS01_3401765/

New photo by Automedia MK / Google Photos

>>> LED-светлата станаа стандард, врвот се ласерски и матрични светла

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volvo C40 Recharge е шведскaта „Tesla“, ќе се продава само онлајн

kia sportage black edition n

Kia продолжува со раст, продажбата во +7% во февруари