за

Xiaomi ќе гради фабрика за електрични автомобили во Пекинг

Кинескиот електронски концерн Xiaomi планира фабрика за електрични автомобили во Пекинг. Првите возила ќе излезат од фабриката веќе во 2024 година.

Кинескиот производител на потрошувачка електроника Xiaomi најави изградба на фабрика за производство на електрични автомобили. Во Пекинг ќе се произведуваат до 300.000 возила годишно.

Според соопштението од градските власти во Пекинг, фабриката ќе се гради во две фази. Во кругот на фабриката ќе работи и центар за истражување. Според плановите, првите автомобили треба да почнат да излегуваат од фабриката во 2024 година.

Основачот на Xiaomi, 51-годишниот Леи Јун, уште во март најави дека бизнисот на својата компанија ќе го проширува во подрачјето на електричните автомобили. Во следната деценија ќе се вложат 10 милијарди долари во сопствено производство на автомобили.

Соодветен запис во деловните регистри на концернот со седиште во Пекинг е внесен во август. Xiaomi (Шаоми) е еден од водечките производители на телефони во светски рамки. На домашниот пазар, концернот е застапен и со електроника за домаќинство.

>>> Производителот на телефони Xiaomi ќе изработува и електрични автомобили

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Жорди Хене ја тестираше ексклузивната Cupra по асфалт и по земја

Шест од седумте кандидати за автомобил на годината се електрични