за

Шефот на концернот Volkswagen зборува и на кинески

Херберт Дис, првиот човек на Volkswagen, зборува и на кинески јазик. На својот профил на твитер, шефот испрати новогодишни поздрави до Кина, на мандарински јазик. За Дис не е проблем што мрежата е забранета во земјата.

Пред крајот на снимката од дваесет секунди се гледа моментот во кој Херберт Дис чувствува големо олеснување и со широка насмевка гледа во камерата, откако без грешка им порача Среќна Нова Година на Кинезите. Не на англиски и не на германски јазик, туку на кинески.

Пораката што првиот човек на концернот Volkswagen ја испрати преку својот профил на твитер, во Кина сепак никој нема да ја види. Платформата Твитер е забранета во земјата. Но, тоа не е проблем за Херберт Дис, затоа што топ-менаџерот го постираше видеото и на веибо, кој е кинески пандан на твитер. Видеото на кинеската платформа дури и ќе биде видливо подолго.

„Во првиот ден од годината на биволот Ви ги испраќам моите најсрдечни поздрави од снежниот Волфсбург“, порачува Дис во кусото видео. Во Кина денес започнува годината на биволот. За да покаже дека се обраќа од Волфсбург, извршниот директор на концернот се потпра на прозорец во висококатницата на VW, од којшто се гледаше матичната фабрика на Volkswagen, целата прекриена со снег. За тие што не разбираат кинески, на видеото оди англиски превод.

„Ви посакувам среќна, здрава и успешна година на биволот“, кажа Дис во кусото обраќање што очигледно било вежбано вредно и со почит. „Убавиот снег во Волфсбург нека ви донесе многу среќа во Кина! Ќе ми претставува големо задоволство наскоро да дојдам во Кина и да имам средба со сите вас!“

Дис претходно ги објавуваше своите видеа на мрежата за кариера LinkedIn, а од 20-ти јануари е активен и на твитер. Менаџерот подолго време е активен на кинеската платформа веибо. Своето прво видео, Дис го објави таму уште пред една година. Тогаш Дис зборуваше на англиски, со кинески титл.

Компаниja во Германија има 50 електрични Volkswagen ID.3 во возниот парк

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најголемиот извозник на автомобили од САД е … BMW!

Тјунирана Škoda Scala со 190 КС во серија од 500 примероци