за

Volvo P1800 во главна улога на отворањето на Филмскиот фестивал во Милано

Volvo е главен спонзор на филмскиот фестивал Ла Миланезијана и во своето студио во светското Милано уште еднаш покажа дека постои силна врска меѓу Volvo и филмовите.

Шведската марка има студио во Милано, место „обичен“ салон, и го искористи единствениот амбиент во тој простор, за пред публиката да го изложи Volvo P1800, еден од најомилените и најуубави модели на марката. Поводот беше отворањето на фестивалот Ла Миланезијана.

Во студиото на Volvo во Милано беше поставена изложба наречена Сајмон Темплар, Киното и Митот на автомобилот. Главното место во изложбата секако дека му припадна на Volvo P1800 Coupé Jensen, од историската збирка на модели на италијанскиот огранок на Volvo. Швеѓаните се главни спонзори на Ла Миланезијана, а Volvo P1800, меѓу другото е прочуен по тоа што му беше филмски автомобил на Сер Роџер Мур, во неговата улога на детективот Сајмон Темплар, во серијата „Светецот“.

Прикажувана во повеќе од 80 држави и продуцирана во периодот од 1962 до 1969 година, серијата секако дека имаше придонес за популаризацијата на Volvo, а уште повеќе за единствениот P1800. Шведското купе во бела боја и во изведбата 1800S, се појави дури доцна во серијата, во февруари 1967 година, во епизодата насловена A Diamond Copy.

Врската на Volvo P1800 со Италија е многу посилна отколку што повеќето претпоставуваат. Констуриран во Шведска, дизајниран во Италија, претставен на салонот во Брисел, произведуван во Британија, со САД како најголем пазар за моделот, P1800 е всушност светски автомобил.

Продуцентите на „Светецот“ прво побарале Jaguar да им испорача автомобил за снимањето на британската серија, но таму биле незаинтересирани. Менаџерите во Volvo се покажаа многу повешти во тој поглед

New item by Automedia MK / Google Photos

Автомобилот што бил користен за филмските сцени, всушност бил во сопственост на Сер Роџер Мур. Тоа е бел Volvo 1800S, произведен во ноември 1966 во Торсланда. Од опциите биле избрани магленки и дрвен волан. Оригиналната регистерска ознака NUV 648E била издадена во јануари 1967 година во Лондон. Во серијата се користеше познатата таблица ST 1.

Роџер Мур потоа го продал автомобилот на Мартин Бенсон, познат по ликот на Мартин Соло во бондовскиот филм Голдфингер. По уште неколку промени на сопственици и врвна реставрација, автомобилот сега е во сопственост на Volvo Cars.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

Тркачки Volvo P1800 како од 1960-те години, изработен сега

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mahle: Експертите за клипови го развија најиздржливиот електромотор

По дизел со преку 250 КС се оди во Mazda