за

Taigo е новиот модел во салоните на Volkswagen, стартува во Германија

Сосем ново име во понудата од модели на Volkswagen. Taigo е Шпанец со бразилски корени, во хиерархискиот поредок е под T-Cross.

VOLKSWAGEN TAIGO

СУВ-купето Taigo е најновото освежување во гамата од модели на Volkswagen. Изгледот на купе е главниот адут, во комбинација со седење на повисоко.

Освен со впечатливата каросериска форма, Volkswagen Taigo привлекува и со бројните системи за асистенција, како и бројните комфорни функции. Тоа што Volkswagen го нагласува посебно е достапноста на системот за полу-автопилотирано возење ID. Drive Travel Assist, што инаку се нуди и во електромобилот ID.3. Со доплата може да се добие црн покрив или голем стаклен покрив. Цената на основниот модел со 1,0-литарски TSI со 95 КС и 5-степен менувач на германскиот пазар изнесува 19.350 евра.

Taigo се приклучува во понудата на Volkswagen меѓу познатите Polo и T-Cross. Освен со големите тркала, што во топ-изведбата имаат пречник од 18 инчи, СУВ-купето привлекува погледи и со светлечката лента по целата ширина на опашот, со диодни задни светла. На списокот на дополнителна опрема се наоѓаат и матрични диодни светла IQ.LIGHT. Во тој случај се вградува и светлечка лајсна во маската. Тоа е стандард, почнувајќи од нивото Style.

Дигиталните инструменти од 20 сантиметри се стандард, заедно со нова генерација инфо-забавни системи. Двата големи дисплеи се споени визуелно.

New item by Automedia MK / Google Photos

Понудата од мотори вклучува три погонски единици: 1.0 TSI со 95 или со 110 КС, и 1.5 TSI со 150 КС. Може да се избира меѓу четири нивоа на опрема – „Taigo“, „Life“, „Style“ и „R-Line“. Основната изведба со 95 КС располага со мултифункциски волан, клима, самостојно сопирање при опасност, систем за задржување во лента и диодни предни светла.

За каросеријата може да се избира меѓу осум бои, вклучувајќи пет металик лакови и „deep black“ со бисерен ефект.

Производството се одвива во Шпанија, европскиот модел е изведен од бразилскиот Nivus. Техничка основа е платформата MQB A0, односно тоа е иста техника со Polo и T-Cross.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

>>> Бразилски Taigo доаѓа во понудата на Volkswagen во Европа

Го имате посетено нашиот онлајн-каталог https://avtosalon.mk/ со податоци и цени за сите нови модели на автомобили на македонскиот пазар? На следниот линк можете директно да пристапите до прегледот на сите модели на Volkswagen.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Може ли руска GAZelle да му парира на турски Ford Transit?

Mercedes G-Class е црвената капсула за бегство од „Матрикс“