за

Volkswagen повикува 700.000 возила во сервис поради опасност од краток спој

volkswagen tiguan servisen povik

Сопственици на Volkswagen Tiguan и Touran мораат непланирано да ги однесат своите возила во сервисните работилници на марката. Постои опасност од краток спој кај моделите со панорамски покрив

Volkswagen повикува 700.000 возила низ целиот свет од моделските серии Tiguan и Touran. Причина за сервисниот повик е една лајсна во панорамскиот покрив, во којашто може да навлезе вода и да предизвика краток спој.

Станува збор за актуелни модели, коишто се прозведени до 5-ти јули. Според извештајот на вештаците, краткиот спој може да предизвика топење во подрачјето на таванот, што во најлош случај би можело да поттикне и пожар. Сопствениците можат да продолжат да ги користат своите возила, додека не бидат повикани во сервис.

За сопственици на Volkswagen Tiguan и Touran: Внимателно доколку се забележуваат кафени дамки а таванот

Прв знак за краткиот спој е прегорување на таканареченото амбиентално осветлување. Тоа е знак дека во контролниот модул почнала да навлегува вода. Доколку пак се забележуваат кафени дамки, сопствениците треба веднаш да се упатат во најблиската сервисна работилница. Volkswagen моментно работи на изнаоѓање на решение за проблемот, што би требало да се случи во многу скоро време.

Станува збор за моделски изведби од компактниот теренец Tiguan и ванот Touran коишто се опремени со голем сончев покрив и со амбиентално осветлување во кабината.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Како еден странец стекнуваше возачка дозвола во Кина

Како еден странец стекнуваше возачка дозвола во Кина

Швајцарија ќе ги шири улиците поради многубројните СУВ-ови

Швајцарија ќе ги шири улиците поради многуте СУВ-ови