за

Почна производството на електричниот Volkswagen ID. Buzz

Во германските фабрики на Volkswagen во Брауншвајг, Касел, Залцгитер и Хановер почна производството на клучните компоненти за електричниот ID. Buzz

Само во фабриките на концернот Volkswagen за производство на делови за сите марки од истиот, што се наоѓаат во Германија, до 2026 година ќе се вложат 2,3 милијарди евра во елеткричен погон. Тоа е половина од вкупната инвестиција на Волфсбург.

Електричните автомобили на Volkswagen веродостојно ќе го носат печатот „Made in Germany“. Со стартот на производството на ID. Buzz, германските фабрики за изработка на компоненти се вклучија во изработката на важни делови со висока технологија за новиот модел на струја. Во погоните во Брауншвајг, Касел, Залцгитер и Хановер, главно се произведуваат батерискиот систем, електричните погонски модули и делови од подвозјето.

Синџирот од фабрики за производство на компоненти за сите возила на концернот, Volkswagen Group Components, денес ги развива и произведува главните компоненти за сите електрични модели на концeрнот, од Cupra Born до ID. Buzz. Германските фабрики се предводница во производството, а по нив следат фабриките ширум Европа, во Кина и во САД.

Volkswagen Group Components е целосно одговорна за монтажата на предната и задната оска на ID. Buzz и ID. Buzz Cargo во Хановер. Во фабриката во Касел се произведува електричниот погон за сите модели што ја користат платформата MEB. Таму во иднина ќе се произведува и контролната електроника за електричниот погон. Во Брауншвајг се развиваат и се изработуваат батериските системи, како и софтверот за нив. Залцгитер ги изработува роторот и статорот за електричниот погон. Оттаму во иднина централно ќе се снабдуваат со батерии сите фабрики на Volkswagen во Европа. Во 2025 година, во Залцгитер ќе почне со работа и првата гигафабрика за батериски ќелии на концернот.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

Volkswagen со два специјални ID.Buzz на празнувањето на Војна на ѕвездите

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Alfa Romeo Tonale е дел од 40-то издание на Mille Miglia

Каков избор на користен автомобил е Suzuki Vitara