за

Вака изгледа електричниот Volkswagen ID.6

Кинеското министерство за индустрија и ИТ објави слики од Volkswagen ID.6 X. Големиот СУВ од семејството ID со електричен погон ќе почне да се произведува во Кина годинава.

Министерството за индустрија и информатичка технологија на Кина објави фотографии од новиот електричен СУВ-модел Volkswagen ID.6 X на својот вебсајт.

Заедничката инвестиција на VW и SAIC доби одобрение од кинеското министерство, за ID.6 X да се произведува и да се продава во Кина. Седумседот ќе излегува од новата фабрика на SAIC-Volkswagen во Шангај, со капацитет за 300.000 возила годишно. Електричниот СУВ во почетокот ќе биде достапен само на кинескиот пазар.

Исто како останатите електрични модели од семејството ID на Volkswagen, големиот СУВ на струја се базира врз модуларната погонска платформа MEB. Сериското производство во Кина започнува уште во текот на годинава. Првиот човек за продажба во концернот Volkswagen, Кристијан Далхајм, го најави тоа уште во ноември. Изгледот на ID.6 X се потпира на дизајнерската студија ID.Roomzz што беше прикажана во 2019 година.

>>> Ауто Шангај 2019: Volkswagen ID Roomzz како подвижна дневна соба

Volkswagen ID Roomzz промет концерн

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/automedi/public_html/wp-content/themes/bimber/includes/post.php on line 1023

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/automedi/public_html/wp-content/themes/bimber/includes/plugins/media-ace.php on line 128

Ден за автомобилите да се однесат на чист воздух во парк

suzuki gsx 1300 rr hayabusa

Hayabusa: Сивиот сокол на Suzuki се врати со 190 КС и 299 km/h