за

Volkswagen понуди 2,9 милијарди евра за Europcar

Концернот Volkswagen ќе ја збогати својата понуда од услуги со повеќе од 350.000 возила за изнајмување на Europcar. Се чека уште одобрение од властите.

volkswagen 7 модели Порше Македонија

Со понудените 0,50 евра по акција или вкупно 2,9 милијарди евра за преземање на Europcar, концернот Volkswagen е чекор поблиску до лидерската позиција во индивидуалната мобилност.

Голема е извесноста дека Europcar наскоро ќе стане дел од концернот Volkswagen. Водечкиот понудувач на услуги за мобилност и рентакар во Европа, располага со повеќе од 3.500 подружници во повеќе од 140 држави, односно со возен парк од преку 350.000 возила. Годишно повеќе од 5 милиони корисници се решаваат за услугите на групацијата.

Минималниот праг за прифаќање на понудата за преземање изнесува 67 проценти. Сопствениците на удели што заедно поседуваат 68 проценти од акциите на Europcar, веќе дадоа обврзувачка согласност за трансферот.

Volkswagen ќе го трансформира Europcar со нови и иновативни услуги за мобилност, со цел да се излезе во пресрет на растечкиот број клиенти што бараат други видови на мобилност, покрај користењето на сопственото возило. Концернот од Волфсбург е дел од конзорциумот со управувачите со капитал Attestor Limited од Лондон и со холандската компанија за мобилност Pon Holdings. Volkswagen нема да располага со контрола врз конзорциумот, ниту врз Europcar.

Цената на понудата од 0,50 евра по акција е за 27 проценти повисока од состојбата на 22-ри јуни годинава, кога акција на Europcar беше заклучена на 0,39 евра на Euronext Paris. Целата понуда вреди 2,9 милијарди евра.

Следно се чека одобрение од францускиот берзански надзор AMF и од надлежните институции за спречување на картелско здружување. Се предвидува дека понудата ќе биде доставена во AMF до крајот на третиот квартал, за потоа трансакцијата да се комплетира во последниот квартал од годинава или во првиот квартал од 2022 година.

Фолксвагенова симфонија број 8 во MQB-мајор

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Пристигна Fiat 500 Cabrio Dolcevita – убавина што го одзема здивот

Daimler надмина 250 испораки од електричниот камион eCanter