за

Daimler надмина 250 испораки од електричниот камион eCanter

Во Европа, Јапонија, САД и во Нов Зеланд моментно сообраќаат повеќе од 250 примероци од електричниот камион Fuso eCanter во редовна служба кај клиентите.

Нови примероци од електричниот камион на Daimler годинава се испорачани во Швајцарија, Велика Британија и Холандија. Компанијата за логистика DB Schenker исто така ќе користи два електрични Fuso eCanter во своите активности во Италија. Испорачани се и првите примероци во Нов Зеланд.

Од почетокот на малосериското производство во 2017 година, марката камиони Fuso што е дел од концернот Daimler, досега има испорачано повеќе од 250 примероци од eCanter ширум светот. Станува збор за првиот целосно електричен камион од лесна категорија на Daimler. Со тежина до 7,49 тони и досег од преку 100 километри, камионот со погонски електромотор од 129 kW постигнува крајна брзина од 80 километри на час. Со малиот круг на вртење, тој воедно е лесно подвижен при доставата низ град. Голем број градови имаат воведено или најавуваат воведување зони со нулта емисија во коишто смеат да пристапуваат само чисто електрични возила.

Новата испорака на Fuso eCanter во Швајцарија е за компанијата за логистика Rhyner, електричниот камион во Велика Британија е во служба на најголемиот ланец пекари во земјата, Warburtons, додека во Холандија со eCanter се дистрибуира пиво, нормално за светски познатата марка Heineken. Посебно за таа цел е изработен специјален резервоар со зафатнина од 3.000 литри пиво.

Fuso eCanter-Lkw вози во 16 држави: Германија, Франција, Холандија, Велика Британија, Португалија, Данска, Ирска, Норвешка, Финска, Шпанија, Италија, Австрија, Швајцарија, САД, Јапонија и Нов Зеланд.

>>> Во Норвешка и камионите возат на струја

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

volkswagen 7 модели Порше Македонија

Volkswagen понуди 2,9 милијарди евра за Europcar

Бразилски Taigo доаѓа во понудата на Volkswagen во Европа