за

Volkswagen од летово ќе произведува по 1.400 електрични автомобили дневно во Цвикау

Volkswagen ја зголемува продукцијата на електрични автомобили во Цвикау. Летово се планира дневната продукција да се зголеми на 1.400 возила дневно.

volkswagen id 4 амблем

Новопоставениот шеф на фабриките на Volkswagen во Саксонија, Штефан Лот, има големи вести уште од старт: „Одлично ја стартувавме годината и секоја недела ја зголемуваме продукцијата.“ Целта е во текот на летово да се достигне планираната дневна продукција од 1.400 возила во фабриката во Цвикау.

Втората монтажна линија, на којашто до јуни лани се произведуваше комби изведбата Golf Variant, во април исто така ќе стартува со производство на електрични автомобили во три смени. Во следните месеци се очекува да стартува производството на уште четири нови модели со електричен погон од марките Volkswagen, Audi и Cupra.

Од фабриката во Цвикау наскоро ќе се произведуваат едно до друго Audi Q4 e-tron и неговата купе изведба Q4 Sportback e-tron, VW ID.5 и Cupra el-Born, заедно со Volkswagen ID.3 и ID.4.

Надзорниот одбор на VW Sachsen (покрај фабриката во Цвикау, на посестринска компанија на концернот ѝ припаѓаат уште Стаклената Мануфактура во Дрезден и фабриката за компоменти во Хемниц) денес го именуваше Штефан Лот на позицијата на претседател.

Досегашниот менаџер на оваа позиција, Томас Улбрих, во иднина ќе биде задолжен за развојот на нови технологии во марката Volkswagen. Лот доаѓа од местото на директор на фабриката во Волфсбург, а во јануари беше назначен за главен техничар во Цвикау.

>>> Volkswagen ID.4 во Германија чини 38.450 €, субвенцијата е 9.000 €

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

mercedes 170 v

И тој беше бестселер: Mercedes-Benz 170 V

tesla фабрика кина

Tesla ја смалува продукцијата на Model 3, чиповите доаѓаат од Тексас