за

И теренска приколка може да биде Toyota

Toyota разви концепт на теренска приколка во којашто има место за сите потрепштини за долги авантури во дивина.

И теренска приколка може да биде Toyota

Toyota меѓу другото е прочуена и по способните автомобили за теренско возење. Единствено што би можело да недостига е исто толку способна приколка. Американскиот огранок ја разви TRD Sport Trailer, концепт на приколка по пример на базен камп, наменет за пасионираните авантуристи.

Долгите излети во дивина, далеку од големите градови, во предизвикувачката 2020 година ја доживеаја својата кулминација. Во американската Toyota решија да дадат свој придонес за овие авантуристички излети и го развија TRD Sport Trailer.

Како основа се користи товарната платформа од пикапот Tacoma, којашто се одликува со силна конструкција, нуди изобилство од простор и подготвена е за соочување со екстреми. Целта беше просторот да се искористи максимално, но и да има доволно комоција, а во исто време да се задржи ниското тежиште и големото растојание од подлогата.

Суштинскиот талент на TRD Sport Trailer е во поклопецот што се подигнува право нагоре за околу еден метар, со помош на „ножица“ механизам. Во приборот спаѓаат шатор Yakima за четири лица. На располагање стои и посебно изработен тоалет, плус корпа за отпадоци. Ладилник не недостига, исто како и грејач за вода, туш со завеса, генератор, батерија Optima Yellow Top, резерва од 16 галони питка вода, подвижен мијалник и печка. А, во Toyota велат дека тоа е само почеток.

Супер-приколката располага со сиот замислив прибор, од држачи за рибарски трски и мрежа, длабоки чизми, до шољи за кафе и прибор за готвење. Осветлувањето на просторот на „базата“ е задача на неколку диодни светилки, кои се ефикасни, а не трошат енергија. Постои и дополнително осветлување, коешто е со помал интензитет и наменето е за подолг период на работа. Тркалата TRD Pro имаат гуми General Grabber X3 285/70/17.

Според американскиот огранок на Toyota со седиште во Тексас, TRD Sport Trailer претставува мулти-алатка што совршено се надополнува со понудата од пикапи и СУВ-модели на Toyota. Околу тоа, од македонската Toyota би се надоврзале со нивниот свежо пристигнат контингент од новиот теренски класичар: Land Cruiser е теренско возило што ќе ве однесе најдалеку – но и ќе ве врати оттаму.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

>>> По највисоките македонски планини со Toyota RAV4: Кораб (1. дел)

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Во криза се купува мудро, Toyota со 715.000 возила до септември

Кои автомобилски марки изгубија, а кои добија во 2020?

Mercedes најавува џиновски заоблен дисплеј во електричниот EQS

Целиот кокпит на електричниот Mercedes EQS ќе биде џиновски заоблен дисплеј