за

Toyota останува најголем производител на автомобили во светот

Јапонската корпорација Toyota трета година во низа е најголем производител на автомобили во светот.

Toyota продаде 10,5 милиони возила во 2022 година, бранејќи го насловот на најголем производител на моторни возила во светот, трета година во низа.

Глобалната продажба на групацијата, во којашто влегуваат уште марката товарни возила Hino и специјалистот за мали автомобили Daihatsu, се намалила за 0,1 процент, односно за само еден промил во споредба со 2021 година. Рекордната продажба на извозните пазари од 8,6 милиони возила, надомести за падот во продажбата на домашниот пазар. Во Јапонија лани биле продадени 1,9 милион возила, или за 9,6 проценти помалку во споредба со преклани.

На второто место е групацијата Volkswagen, од каде што во почетокот на месецов пријавија најслаба продажба во изминатата деценија, со 8,3 милиони возила. Причините за тоа се прекините во производството во фабриките во Кина, поради пандемијата, како и прекинатите синџири за снабдување со компоненти, поради војната во Украина.

Toyota исто така се соочуваше со проблеми во снабдувањето со микрочипови, но силната побарувачка во Азија и зголемувањето на производствените капацитети и оптимизацијата во Азија и Северна Америка, придонесоа глобалната продукција да се зголеми за 5 проценти во 2022 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOYOTA (@toyota)

Јапонската корпорација во ноември ги објави плановите за тековната финансиска година, којашто завршува на крајот на март, и во којашто се предвидува продукција од 9,2 милиони возила, место 9,7 милиони претходно.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Линда Џексон, Peugeot: „Животната средина ни е поважна од пазарниот удел“

Renault и Nissan станаа рамноправни партнери во обновениот сојуз