за

Toyota поставува нови станици за водород во Јужна Калифорнија

Почетокот на продажбата на втората генерација на Toyota Mirai е повод за проширување на мрежата од станици за водород. Бројноста е незначајна, но знакот е добар.

Toyota поставува нови станици за водород во Јужна Калифорнија

Американските ограноци на Iwatani и Toyota ќе соработуваат во поставувањето нови станици за точење водород како погонско гориво во Јужна Калифорнија. Планот се најавува откако јапонскиот производител започна со нарачки за втората генерација на Toyota Mirai, автомобил што користи водород.

Мрежата за полнење водород како погонско гориво во Јужна Калифорнија ќе се прошири со седум нови станици. Со тоа за околу 25% ќе се зголеми бројот на станици за точење на горивото за моментно најсовршениот погон што го нуди индустријата. Капацитетот за точење водород се зголемува за 6.300 килограми дневно. Инфрастуктурата е помалку од скромна, но е сосем извесно дека во следниот период ќе се вложува масивно во нејзиното проширување во светски рамки.

Изградбата на новите станици за водород ќе стартува во почетокот на 2021 година, а пуштањето во работа на првите станици се предвидува за средината од годината. На седумте нови станици ќе се користи нова технологија за точење водород H2Station, производ на Nel Hydrogen. Секоја станица ќе располага со две места за полнење, со капацитет за 900 килограми водород дневно.

Со последното проширување, мрежата на Iwatani во светски рамки ќе опфаќа вкупно 64 станици за точење водород. Покрај патнички автомобили, станиците во Јужна Калифорнија ќе ги користат и товарни возила.

Првите испораки на Toyota Mirai на северноамериканскиот пазар ќе следат кон крајот на годинава. Јапонскиот производител продаде над 10.000 примероци од првата генерација на водородниот Mirai.

>>> Toyota со погон на водород чини 63.900 евра во Германија

Toyota Mirai · Toyota ќе стартува со продажба на новиот водороден автомобил во декември

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Škoda доби нов директор за технички развој

Škoda доби нов директор за технички развој

Audi SQ5 во нова дизел-верзија со 341 КС

Audi SQ5 во нова дизел-верзија со 341 КС