за

Toyota ги освојува возните паркови на фирмите во Германија

toyota gama modeli
toyota gama modeli

Трета година во низа расте бизнисот со таканаречени флотни продажби на Toyota на најголемиот пазар во Европа, на германскиот пазар. Позитивниот тренд доведе и до нов рекорд.

Продажбата на службени автомобили на компаниите со големи возни паркови во Германија имаше рекорд лани. Со вкупно 25.108 регистрации на име на компанија, вклучувајќи и доставни возила, бизнисот со таканаречената флотна продажба досега не врвел подобро на најголемиот пазар за автомобили во Европа.

Напредокот во споредба со преклани е за 21% повеќе продадени возила, во време кога целиот пазар на службени возила во земјата пораснал за 13 проценти. Toyota трета година во низа ја надминува продажбата од претходната година во овој пазарен сегмент. Добрата продажба ѝ донесе на Toyota и титула на најуспешен азиски увозник на автомобили и лесни товарни возила.

Toyota го постигнала најголемиот раст лани кај малите и средните возни паркови, како и кај компаниите што располагаат со јавни возни паркови. Тоа што најмногу ги привлекува компаниите да изберат возило од Toyota се првенствено хибридните модели, како Toyota Corolla Hybrid, но се цени и приспособливоста кај товарните возила, како што е случај кај Toyota Proace. Голем успех е постигнат со воведувањето на стратегијат, на деловните клиенти со комплетен лизинг и сервисирање да им се понуди конкретно скроен сервисен пакет, со целосен увид во трошоците и предвидливост за планирање.

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

женева сообраќајни знаци жени

Женева постави сообраќајни знаци со трудници, пензиониери, двојки

Porsche 718 Cayman, Boxster GTS 40

Porsche 718 со шест цилиндри и со цена на Cayenne: Затоа што е различно