за

Работниците се жалат на условите во фабриката на Tesla во Берлин

Во германскиот работнички синдикат ИГ Метал се загрижени околу лошите услови на работа во германската фабрика на Tesla.

tesla гига фабрика берлин

Работниците во фабриката на Tesla во Гринхајде, во близина на Берлин, се жалат дека се преоптоварени, што го загрижува синдикатот ИГ Метал. Покрај тоа, вработените се загрижени и за еден оглас за работно место што го распишала компанијата.

ИГ Метал е загрижен околу условите за работа во фабриката за електрични автомобили на Tesla во Гринхајде, на 40 километри оддалеченост од Берлин. Вработените се жалат до синдикатот дека им е мачно работењето во смени, дека често работат за време на викедите, во целина се жалат дека работата им е премногу заморна, а исто така недостига и повеќе персонал.

Вработените при потпишувањето на договорот за работа морале да потпишат и изјава за чување тајни податоци. Во нивното работно секојдневие, постојано им било укажувано на тоа дека го потпишале договорот, за интерните податоци и информации да не излегуваат од компанијата.

Тоа внесува несигурност меѓу вработените, кои се колебаат дали воопшто им е дозволено да зборуваат за договорите што ги потпишале. „Самото тоа што се поставуваат такви прашања, не ни е познато кај останатите компании, во таква форма и толку зачестено“, коментираат од синдикатот ИГ Метал.

Еден оглас за работно место внесува вознемиреност меѓу вработените

Синдикатот јавува и за распишаниот конкурс за работно место на истражител за безбедност на податоци (Security Intelligence Investigator), што повлекува бројни прашања кај вработените. „Вие ќе спроведувате проактивни, како и реактивни истраги и активно ќе постапувате против интерни и екстерни закани за заштитените и доверливи информации за Tesla“, пишува во описот на работното место во компанијата. Вработените се прашуваат, што точно треба да биде предмет на истрага и дали тие самите ќе се најдат под лупата на истражителот.

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Suzuki Jimny со пет врати е реалност

Ora Funky Cat на краш-тест: Од Кина, безбеден, на струја