за

Tesla Model S Plaid постави брзински рекорд на Нирбургринг

Илон Маск соопшти дека Tesla Model S Plaid постави светски рекорд за сериски електрични автомобили, за најбрзо извозен круг на Нирбургринг.

Tesla Model S Plaid го извозе 20-километарскиот круг на Нирбургринг за време од 7:30.9 минути, соборувајќи го рекордот што Porsche Taycan Turbo го постави за електрични возила од сериско производство во 2019 година, со време од 7:42.3 минути.

Во продолежние твитот со којшто Илон Маск соопшти дека најекстремната сериска изведба на Model S поставила рекорд на патеката Нирбургринг.

 

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Lada Niva стартува на Дакар Рели 2022

Toyota од март продала 222 автомобили на водород во Германија