за

Tesla Model 3 најпродаван автомобил во Холандија и Норвешка лани

Tesla Model 3 Performance

Tesla Model 3 лани испиша милиони наслови. Лимузината од рангот на Mercedes C-Class е најпродаван електричен автомобил во светот лани и таа стана најпродаван премиум модел во САД, но има уште: Во некои земји, Model 3 беше најпродаван автомобил воопшто.

Што може да биде поголемо значење за еден автомобил од титулата на најпродаван модел со електричен погон во светот? Одговорот доаѓа од Холандија и Норвешка. Tesla Model 3, глобалниот електро-бестселер, лани бил воопшто најпродаван автомобил во овие две земји, апсолутен број 1.

Второто место во Холандија, која уште рано покажа симпатии кон електричниот погон – по „несреќното“ поглавје, откако властите утврдија дека луѓето ги купуваат плагин-хибридите само поради субвенциите и речиси воопшто не ги приклучуваат за полнење – му припаѓа на класичарот Volkswagen Polo. Разликата во продажбата е фрапантна. Model 3 во Холандија постигнува двојно повисока продажба од малиот брат на Golf.

Слично е во Норвешка, кадешто второто место му припаѓа на e-Golf, уште еден модел на струја, но со заостаток од 70% во бројот на продадени возила зад Tesla Model 3.

Топ 5 најпродавани автомобили во Холандија во 2019

Tesla Model 3

29923

Volkswagen Polo

12921

Ford Focus

10479

Volkswagen Golf

9264

Kia Niro

9254

Топ 5 најпродавани автомобили во Норвешка во 2019

Tesla Model 3

15684

Volkswagen Golf (e-Golf)

10026

Nissan Leaf

6128

Audi e-tron

5378

BMW i3

4878

View this post on Instagram

Supercharger upon Supercharger upon Supercharger ⚡🔋 . 📸 @teslamotorscars . 🛒 bit.ly/37pKYL4 . . . Checkout our large collection of Tesla & EV accessories at our website getenergi.com (link in bio). Our products go through a rigorous set of quality inspections before being placed on our site for our customers. . . . We enjoy all things Tesla and EV related. So we love to repost the stunning and beautiful pictures from other Instagram accounts who also share in our interest. We give credit in each picture but if for any reason you want us to remove your credited picture, please message us and we'll be glad to delete the post. . . . #cybertruck #teslaroadster #ecofriendly #teslamodelx #teslas #sustainability #gogreen #renewableenergy #tesla #cleanenergy #teslaowner #teslamodely #teslamodel3 #cars #electric #electriccar #teslamodels #ev #electriccars #teslalife #zeroemissions #energy #teslaclub #teslamodel #teslamotors #model3 #evs #elonmusk #electricvehicle #solar

A post shared by Tesla♦️News♦️Pix♦️Products (@getenergi) on

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

volkswagen golf 8 ракување клима

Новиот Golf разбира кога возачот ќе каже дека му е студено

Студенти во САД се спасија од казна за паркинг и добија бесплатен интернет

Студенти во САД се спасија од казна за паркинг и добија бесплатен интернет