за

Suzuki Jimny почнува со производство во Индија

Suzuki со децении е моќна марка во Индија. Хит-теренецот Jimny сега почнува да се произведува во Индија, целата продукција е за извоз.

suzuki jimny индија

Примероците од Jimny што се произведуваат во фабриката на Maruti Suzuki во Гургаон, Индија, имаат иста спецификација со извозните модели што матичната марка Suzuki ги произведува во Косаи, Јапонија.

Дополнителната продукција на Suzuki Jimny во фабриката на јапонскиот производител во Индија ќе биде целосно наменета за извозните пазари. Меѓу најголемите региони што ќе се покријат со дополнителни количини од хит-теренецот се Латинска Америка, Средниот Исток и Африка

Тековната генерација на Jimny започна да се произведува во 2018 година и оттогаш привлекува голем интерес на пазарите ширум светот. Преку вклучувањето на индиската фабрика во продукцијата на Jimny, Suzuki има за цел побрзо да ги снабди пазарите на коишто има голема побарувачка од моделот.

Индија е меѓу најзначајните производствени локации на Suzuki, особено во поглед на производството за извоз. Со вклучувањето на Jimny во производство во Индија, Suzuki воедно дава уште поголем придонес за економскиот напредок и развој на Индија.

>>> Тест: Suzuki Jimny 1.5 GL

Suzuki Jimny test

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Илон Маск заработи 775 милиони американски долари

Илон Маск донира 100 мио. $ награда за пронаоѓач на технологија за собирање СО2

Европа има 342 мио. автомобили, најстари во Литванија, во Грција 91,1% бензинци