за

Илон Маск донира 100 мио. $ награда за пронаоѓач на технологија за собирање СО2

Илон Маск ги поттикнува иноваторите ширум светот да пронајдат делотворна технологија што ќе го собира СО2 од атмосферата.

Илон Маск заработи 775 милиони американски долари

Шефот на Tesla и техно-милијардер бара нови начини за собирање на штетната концентрација на СО2 во атмосферата. Илон Маск за таа цел распиша конкурс и доделува навистина високи награди.

Сврзувањето на СО2 е делотворна мерка што може да помогне во забавување на загревањето на Земјата, а со тоа и за забавување на климатските промени. Доколку се постигне успех и се пронајде технологија што ќе сврзува голем дел од стакленичкиот гас, тоа ќе биде голем успех за животната средина.

Но, досега не се пронајдени практични мерки за таа цел. Шефот на Tesla, Илон Маск, вообичаено преку својот профил на твитер распиша конкурс – и на пронаоѓачот на делотворна технологија ќе му исплати награда во висина од 100 милиони долари. Тоа се околу 82 милиони евра.

Најбогатиот човек во светот ќе ги објави деталите во следната седмица. Маск веќе со години се ангажира за заштита на животната средина и со Tesla постигна многу за масовно ширење на електромобилноста. Во САД е вообичаено компаниите и моќните индивидуалци да распишуваат ваков вид конкурси. Висината на наградата несомнено ќе привлече голем број кандидати.

>>> Fiat ќе плати стотици милиони евра на Tesla за „нула“ CO2

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

ARES_Tesla Model S_Cabrio

Италијански каросерист направи единствен Tesla-кабриолет

suzuki jimny индија

Suzuki Jimny почнува со производство во Индија