за

Skoda Karoq доби дволитарски основен дизел со 115 КС

Компактниот СУВ на чешката марка доби дволитарец во замена за 1,6-литарскиот TDI како основен дизел. Моќноста остана иста, 115 КС.

Skoda Karoq доби дволитарски основен дизел со 115 КС

Дизел понудата во гамата на Skoda Karoq отсега започнува со 2.0 TDI со 115 КС и шестстепен мануелен менувач. Новиот EVO-дизел има посебно чиста емисија и доаѓа во замена за 1.6 TDI. Порше веќе го нуди новиот мотор во македонскиот ценовник.

Skoda Karoq 2.0 TDI со 115 КС е новиот старт во понудата од дизел мотори за компактниот СУВ. На располагање стојат двете нивоа на опрема Ambition и Style. Порше Македонија веќе го вклучи новиот модел во ценовникот. Karoq во моделското годиште 2021, со мотор 2.0 TDI EVO со 115 КС и со 6-степен мануелен менувач, во нивото Ambition стартува од 23.420 евра. Опција е 7-степен менувач со двојна спојка и во тој случај цената е 25.060 евра.

Едно ниво на опрема погоре, во престижниот Style, компактниот СУВ на Skoda на македонскиот пазар чини 26.070 евра со мануелен менувач и 27.800 евра со менувач DSG. Над тоа следи верзијата на TDI EVO со 150 КС, којашто е за околу 1.500 евра поскапа од верзијата со 115 КС.

Новини има и во понудата од алу-тркала, како и во функциите на пакетот од системи за асистенција Traveller и Traveller Plus. Гамата на Skoda Karoq стартува со 1.5 TSI со 150 КС и цена од 22.120 евра.

>>> Уште шест награди за Škoda на германскиот „Auto Trophy 2020”

Уште шест награди за Škoda на германскиот „Auto Trophy 2020”

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

man tge Словенија го регистрираше првиот електричен транспортер

Словенија го регистрираше првиот електричен транспортер

Audi TT Bronze Selection

Audi TT и TTS во бронзено издание од Sport GmbH