за

Електричната Škoda Enyaq најпродаван автомобил во Холандија во ноември

Ново име меѓу најпродаваните електрични автомобили. Škoda Enyaq во минатиот месец постигнала близу 1.000 продажби во Холандија.

Веста од Холандија не е во тоа што најпродаваниот автомобил во земјата е електричен, туку во тоа што Škoda Enyaq го презема водството. Вториот најпродаван автомобил во земјата не се разликува многу. Тоа е кросоверот Kia Niro, што освен во електрична е достапен и во хибридна изведба.

Ноемвриската продажба на автомобили во Холандија забележа пад од 17,5 проценти, со вкупно 27.333 возила. Од почетокот на годинава таму се продадоа близу 290.000 возила или за околу 8 проценти помалку од лани. Kia се спротивставува на негативниот тренд и во ноември успеа да ја зголеми продажбата за 15,2 проценти. Kia е воедно и најпродавана марка на холандскиот пазар. Од секое десет продадени автомобили годинава, еден е Kia.

Volkswagen е во силен пад со -36%, трета е Toyota, па следи Škoda (+0,8%) на четвртото место, со скок од шест места од октомври. Марките во ноемврискиот Топ 5 се воедно и најпродавани марки во единаесетте месеци. Kia води со 27.282 примероци, следат Volkswagen со 26.456 и Toyota со 21.179 продадени автомобили, за топ-петорката да ја заокружат Peugeot со 18.667 и Škoda со 18.421 возила.

Првото место на Škoda Enyaq потврува дека во време на хроничен недостиг од полупроводници, производителите им даваат предимство на електричните и општо на поскапите модели во својата понуда. Тоа секако не го намалува успехот на електричниот СУВ со техника од VW ID.3 и ID.4. Вториот најпродаван автомобил во Холандија во ноември е вкупно најпродаван автомобил од почетокот на годинава: Kia Niro со 992 примероци во ноември и вкупно 9.796 примероци од јануари до ноември. Корејците го имаат и вториот најпродаван модел во земјата годинава: Picanto!

Електричната Škoda Enyaq се појавува и во Топ 10 за периодот јануари-ноември, со 5.151 продадени примероци, на 9-то место.

Најпродавани 10 модели во Холандија до ноември 2021

Модел Ноември ‘21 Јан – Ное ‘21
Kia Niro 992 9796
Kia Picanto 577 7499
Volvo XC40 479 7242
VW Polo 698 7108
Toyota Yaris 211 6201
Toyota Aygo 588 5543
Peugeot 208 668 5332
Opel Corsa 414 5274
Skoda Enyaq 998 5151
Renault Captur 446 4711

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Светот поставува датуми за електрични автобуси

Мотоцентар отвори „Галерија“ во трговскиот центар Ист Гејт