за

Škoda ја освои наградата Companybest за 2020 година

Жирито на европскиот избор Autobest му го додели признанието „Companybest 2020“ на чешкиот бренд Škoda.

Škoda OCTAVIA companybest

Панелот на новинари од 31 земја го препозна импресивниот развој на производителот на автомобили и нивната имплементација на иновативни концепти во производството.

Покрај проектот за дигитализација „dProduction“ во производствениот погон во Квасини, панелот го препозна и решението на брендот спроведено во Млада Болеслав, каде што возилата MQB и MEB се градат едни покрај други на истата производна линија. Дополнително, Škoda Octavia, најпродаваниот модел на чешкиот производител на автомобили, е еден од финалистите и за наградата „Best Buy Car“ за 2021 година.

Škoda беше крунисана како победник со наградата „ Companybest 2020“. 31 член од независното Autobest жири го награди чешкиот производител на автомобили, меѓу другото, и за импресивното зголемување на својот пазарен удел и бројот на нови регистрации насекаде низ светот. Панелот новинари исто така го препозна и атрактивниот дизајн на моделите на Škoda, кои се надополнети со решенија ориентирани кон корисникот, за практичните „Simply Clever“ карактеристики на брендот, како и за многубројните технолошки иновации.

Škoda исто така гo освои жирито и со својот паметен концепт за производство. Во погонот во Млада Болеслав, чешкиот производител на автомобили исто така го произведува и моделот ENYAQ iV, кој е базиран на платформата MEB за модуларни електрични автомобили и моделите OCTAVIA и KAROQ базирани на MQB, произведени едни покрај други, на иста производна линија со максимална флексибилност. Autobest го препозна и проектот „dProduction“ имплементиран во производствениот погон во Квасини, преку кој, сета работна сила во фабриката се води дигитално низ производствените чекори, документацијата и контролата на квалитет.

Како дополнување на ова признание, новата Škoda OCTAVIA ќе земе учество и во значајните тест возења за наградата „ Best Buy Car во Европа за 2021 година“, а победникот ќе биде објавен во средината на декември.

Škoda го освои признанието и минатата година, кога жирито го награди дигиталниот асистент Laura со наградата „Smartbest“. Laura беше прогласена за иновација на годината, победувајќи ја конкуренцијата во областа на интеракција во автомобилот помеѓу возачот и вештачката интелигенција.

>>> Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Style

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

silentuum Контразвук во замена за дебела звучна изолација во автомобилите

Контразвук во замена за дебела звучна изолација во автомобилите

Автомобилскиот пазар не е пластичарска улица

Автомобилскиот пазар не е пластичарска улица