за

Петка за Škoda: Марка со најмногу победи на Auto Trophy

Со четири моделски победи и една победа за целата марка, Škoda е најуспешна на гласањето за Auto Trophy 2022, каде што решаваат читателите на познатиот германски магазин Auto Zeitung.

Superb е најдобар модел од увозна марка во средната класа, а воедно и победник во категоријата за најдобра противвредност. Kamiq е најдобар СУВ од увозна марка со цена до 30.000 евра, додека Enyaq е победнички електричен СУВ до 50.000 евра од марка што не е германска. Така решија читателите на ценетиот германски магазин Auto Zeitung, во гласањето за Auto Trophy 2022. Петтата победа е за целата марка Škoda.

Деветти пат во низа, читателите на германскиот магазин Auto Zeitung ја избираат Škoda за најдобра увозна марка. Затоа и не изненадува тоа што чешката марка освои најмногу трофеи во изборот за Auto Trophy 2022, што германскиот магазин го одржува веќе 35 години. Kamiq е прв во категоријата увозни СУВ-модели до 30.000 евра, електричниот СУВ-модел Enyaq исто така е победник во својата категорија во конкуренција на увозни марки. Superb освои две први места: Тој победи меѓу моделите од увозните марки во средната класа, но освои и награда за најдобра противвредност.

За изборот пристигнаа гласови од 16.657 читатели и онлајн-корисници. Се гласаше за 226 модели и 95 марки, во 32 категории. За секој десетти гласач, Škoda е најдобра увозна марка. По 2014 година, тоа е деветти пат како што Чесите го постигнуваат овој триумф.

  • Škoda Kamiq – Најдобар СУВ-модел од увозна марка до 30.000 евра (16,3% од гласовите)
  • Škoda Enyaq iV – Најдобар електирчен СУВ од увозна марка до 50.000 евра (20,51% од гласовите)
  • Škoda Superb – Најдобар модел во средната класа од увозни марки (24,56% од гласовите) и модел со најдобра противвредност (24,77% од гласовите)

Тест · Skoda Karoq 2.0 TDI Sportline · Како ловен трофеј, за в гаража место на ѕид

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Кина купува нови бродови да носат автомобили за Европа

Ценовникот на Mercedes-Benz GLC на 86 страници: Од проѕирна хауба до вклучување на печката дома