за

Овој Rolls-Royce го носи Арапскиот Полуостров на хаубата

Инспирацијата за Rolls-Royce по посебна нарачка може да дојде отсекаде. Таков е случајот и со овој Wraith за клиент од Абу Даби.

Rolls-Royce Inspired by Earth

Rolls-Royce што е инспириран од Земјата, Inspired by Earth. Највпечатливиот белег на овој Wraith е Арапскиот Полуостров на хаубата, насликан со ербраш, како што се гледа од вселената. За изработката беа потребни повеќе од 100 часови врвно мајсторство. Има уште детали во истиот стил.

Каросеријата на ултра уникатниот Wraith е лакирана во ројал сина боја, во бојата што покрива 75% од Земјата. Панорамата на Саудиска Арабија е центрирана во Емиратите и се шири кон Црвеното и Арапското Море, како и кон Оманскиот Залив.

По страниците на каросеријата е извлечена црта во смарагдно зелена боја, на којашто се додадени сонцето и осумте планети од соларниот систем – Меркур, Венера, Земјата, Марс, Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун.

Внатрешноста прави контраст и се посветува на површината на Земјата и на природата и животот на неа. Седиштата се обложени со мокасин-кожа, во бојата на пустините во Емиратите. На тоа се надоврзуваат сини линии, како асоцијација на реките и езерата, заедно со зелени детали што го симболизираат животот.

Спектаклот во кабината е во сцената на водопадот назад, изработен со фотофлеш. На арматурната табла се забележува сателитска слика од Средниот Исток, што личи како фотографија, а фактички е изработена со ербраш.

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

>>> Емили на Rolls-Royce сега гледа на друга страна

Емили на Rolls-Royce сега гледа на друга страна

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Aston-Martin-DBS-Superleggera-Majesty

Mercedes ја зајакнува соработката со Aston Martin

Kia постави дизајнер посебно за електричните возила

Kia постави дизајнер посебно за електричните возила