за

Audi, BMW, Mercedes: Продажбата класа по класа

Кус преглед на продажбите на најжестоките конкуренти на пазарот, одделно по секој сегмент и по секоја класа, од Audi A1 до Mercedes GLS.

Audi, BMW, Mercedes: Продажбата класа по класа

Германското премиум трио Audi, BMW и Mercedes, со своите стратешки центри, лоцирани во Инголштат, Минхен и Штутгарт, обично ги објавуваат вкупните продажби на возила од месец за месец. Но, какви се конкурентските односи кога ќе се споредат соодветно модел со модел и класа со класа?

Подготвивме лесна викенд-содржина, што е мошне прегледна, а всушност ја содржи целата суштина на конкурентската битка на автомобилскиот пазар. Конкретно станува збор за еден од најжестоките конкурентски односи на сцената, за битката меѓу германските премиум-марки Audi, BMW и Mercedes. Во некои класи и сегменти дополнително се вклучени и моделите на Volvo и Lexus.

Без многу одолговлекување, во продолжение е споредбата на продажбата на моделите на премиум марките на европскиот пазар, за првите десет месеци од годината. Во првата колона е местото на листата на најпродавани модели во октомври, втората колона се однесува на марката и моделот, третата колона ја прикажува вкупната продажба до октомври, во четвртата колона е само октомвриската продажба.

Можни се одредени отстапувања во споредбата, во случаи кога марките ги водат различните моделски изведби под иста моделска ознака или име.

ГРАДСКА КЛАСА

28

Mini Hatch

90800

10761

79

Audi A1

47052

5215

КОМПАКТ КЛАСА

11

Mercedes A Class

130388

15820

30

BMW 1 Series

85434

10450

27

Audi A3

75287

10897

КОМПАКТ КЛАСА, КРОСОВЕРИ

62

Audi Q2

50522

6484

43

Mercedes GLA

41405

7990

126

BMW X2

25748

2463

159

Lexus UX

13770

1433

КОМПАКТ КЛАСА, СУВ

25

Volvo XC40

83687

11831

37

Audi Q3

73951

8663

53

BMW X1

67198

7052

105

Mercedes GLB

18485

3701

КОМПАКТ КЛАСА, ВАНОВИ

98

Mercedes B Class

37205

4136

128

BMW 2 Series Active/Gran Tourer

25323

2344

КОМПАКТ КЛАСА, КУПЕ

63

Mercedes CLA

46612

6462

103

BMW 2 Series

26152

3787

198

Audi TT

6679

743

СРЕДНА КЛАСА

23

BMW 3 Series

94001

12174

59

Mercedes C Class

68338

6797

66

Audi A4

65143

6353

80

Volvo S60/V60

47176

5213

СРЕДНА КЛАСА, СУВ + СУВ-КУПЕ

33

Mercedes GLC/GLC Coupe

80256

9579

64

Volvo XC60

55621

6434

104

BMW X3

49047

3745

49

Audi Q5

41828

7391

154

BMW X4

14127

1555

173

Lexus NX

10849

1176

СРЕДНА КЛАСА, КУПЕ + КУПЕ-ЛИМУЗИНИ

111

Audi A5

23298

3187

150

BMW 4 Series

14822

1633

ВИША КЛАСА

50

Mercedes E Class

55322

7178

78

BMW 5 Series

49382

5311

96

Audi A6

45604

4514

148

Volvo S90/V90

19595

1699

ВИША КЛАСА, СУВ + СУВ-КУПЕ

77

Mercedes GLE

33641

5336

102

BMW X5

32282

3820

124

Volvo XC90

19330

2488

152

Audi Q7

14561

1614

169

Audi Q8

10676

1229

179

BMW X6

8686

1067

227

Lexus RX

4626

443

ВИСОКА КЛАСА

206

BMW 7 Series

5292

592

233

Mercedes S Class

5101

385

232

Audi A8

3119

386

ВИСОКА КЛАСА, СУВ

231

Mercedes G Class

5951

400

219

BMW X7

4679

501

234

Mercedes GLS

3999

378

ВИША И ВИСОКА КЛАСА, КУПЕ + КУПЕ-ЛИМУЗИНИ

223

BMW 8 Series

6568

478

211

Audi A7

4982

560

245

Mercedes CLS

3352

290

СПОРТСКИ + ЛУКСУЗНИ МОДЕЛИ

212

BMW Z4

7473

558

248

Mercedes AMG GT

3221

234

282

Mercedes SLK/SLC

1999

52

266

Audi R8

573

90

302

BMW i8

533

21

292

Mercedes SL

486

32

>>> Mercedes S-Class над светот на бројките и стандардите

mercedes s-class w 223 mak autostar 1

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skoda Африка Арва Олјеклаус

Skoda ќе го освојува пазарот во Северна Африка

Каков избор на користено возило е Ford C-Max?