за

Polestar: Електричната марка на Volvo лани продаде над 50.000 возила

Само во последното тромесечје лани, Polestar испорачал 21.000 возила. За цела година, продажбата е зголемена за 80% споредба со преклани.

Овие нови автомобили пристигаат во 2020 година

Тоа што електричните автомобили ја освојуваат сцената, не е еднострана игра на производителите. Пазарот ги бара, автомобилските компании реагираат. Polestar постигна голем раст лани, за годинава не се очекува ништо помалку.

Шведската марка електрични автомобили со спортски перформанси Polestar, продаде 21.000 возила во последното тромесечје лани и вкупно 51.500 возила за цела 2022 година. Тоа е за 80 проценти над резултатот од преклани.

Планот за 2023 година е натамошно зголемување на продажбата, за близу 60 проценти, односно продажба на приближно 80.000 возила. За растот ќе се погрижи силната продажба на моделот Polestar 2, но и почетокот на испораката на Polestar 3 во текот на годината.

Извршниот директор Томас Ингенлат е претпазлив околу предвидувањата за годината што почна: „Вообичаените квартални варирања ќе останат, но уверен сум дека ќе продолжиме активно да се справуваме со нашиот синџир за набавка, за да излеземе во пресрет на растечката побарувачка за Polestar 2, како и да ги испорачаме првите примероци од Polestar 3 и да го лансираме Polestar 4″.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Polestar (@polestarcars)

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Белгиските возачки и возачи лани најчесто избирале Citroen C3

Mazda го враќа ванкелот, но само како помошник