за

Peugeot испорача 100 примероци од 208 Rally4

Peugeot за помалку од една година од стартот го испорача 100-от примерок од тркачкиот 208 Rally4. Автомобилот е нарачан од клиент во Перу.

Peugeot 208 е бестселер и во спортскиот огранок на француската марка. Покрај тоа што лани го освои француското првенство во рели и победи во класата со погон на две тркала во италијанското рели, Peugeot Sport сега го одбележува и стотиот испорачан примерок од својот Peugeot 208 Rally4.

Веста за стоте испорачани примероци од 208 Rally ќе ги потсети љубителите на Peugeot и на мотоспортот на своевремениот Пежо Куп во Македонија, како и на бројните примероци од 106 Rally, што луѓето обожуваа да ги возат во секојдневието, меѓу другото и поради имиџот од мотоспортот. Тоа беа некои времиња во коишто имаше и еуфорија и средства за македонскиот мотоспорт.

Во светски рамки, Peugeot ја продолжува долгата традиција. Годинава возачите на Peugeot ќе учествуваат во дури седум тркачки купови ширум Европа и Латинска Америка, по најразлични подлоги. И во услови на пандемија, Peugeot 208 Rally4 лани стартуваше на повеќе од 250 рели трки во 18 држави низ Европа и Латинска Америка.

Испораките на возила беа организирани беспрекорно, вклучувајќи го и славеничкиот 100-ти примерок од 208 Rally4. Тој му припаѓа на тимот на Кастро Јангали во Перу и ќе учествува во неодамна стартуваниот рели-куп сo Peugeot 208 во земјата. Автомобилот го избираат млади тркачи што имаат амбиции да напредуваат далеку во својата кариера.

Главниот поттикнувач на тркачката еуфорија беа успешните рели-купови во Франција, Шпанија и Португалија, по коишто слични првенства почнаа да се одржуваат и во Италија, Унгарија, Чешка, а сега и во Перу. Првенство во коешто учествуваат PEUGEOT 208 Rally4 и Opel Corsa Rally4, како два модели на Stellantis Motorsport, се одржува во Белгија и Луксембург.

Првенства во Европа во коишто вози Peugeot 208 Rally4 во 2021 година

208 Rally Cup France

208 Rally Cup Iberica (Spain & Portugal)

208 Rally Cup Italy

Stellantis Motorsport Cup-Belux PEUGEOT 208 Rally4 & Opel Corsa Rally4

208 Rally Cup Hungary

Технички податоци · Peugeot 208 Rally4

Мотор: 3 цилиндри, турбо, 1,199cc

Моќност: 208 КС при 5,450rpm

Вртежен момент: 290 Nm при 3,000rpm

Пренос: Sadev 5-степен секвенцијален менувач

Диференцијал: Со механичка блокада

Предни сопирачки: Вентилирани дискови (330 mm асфалт, 283 mm земја)

Задни сопирачки: Диск 290 mm

Суспензија со трикратно дотерување (повратна сила, висока компресија и ниска брзина)

Тежина: Не под 1,080 kg ; Не под 1,250 kg со возач и совозач

Цена на готов автомобил: € 66,000 без ДДВ

Кит за асфалт или земја: € 8,990 без ДДВ

RALLYE MONT-BLANC 2020

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Toyota разви амбулантно возило со погон на водород

Kia ја продолжи соработката со Total до 2026 година