за

Opel силно напредува на автомобилскиот пазар во Турција

Opel во минатиот месец ја имаше историски најдобрата априлска продажба на пазарот на автомобили во Турција, со повеќе од 6.500 продадени патнички и доставни возила.

Со пазарен удел од 6,7 проценти и титула на петта најпродавана марка, Opel во април го продолжи силното темпо на турскиот автомобилски пазар.

Вкупно продадени 6.523 патнички и доставни возила, и најдобра априлска продажба во историјата на Opel на автомобилскиот пазар во Турција. Со оваа продажба, германската марка се искачи на 5-то место на најпродаваните марки во земјата.

Во првите четири месеци се продадени вкупно 18.938 возила и тоа е за дури 117 проценти повеќе во споредба со истиот период лани. Новата Astra носи голема динамика во продажбата и во моментов е втор најпродаван компакт во Турција, со 980 возила во април. Покрај тоа, Corsa и Mokka постојано се во Топ 3 во своите сегменти.

На продадените 5.107 патнички автомобили во април им се придружија 1.416 доставни возила. На пазарот на Combo, Vivaro & Co, германската марка постигна удел од 7 проценти и петто место . Продажбата во минатиот месец се зголеми шестпати во споредба со април 2022 година.

Opel држи мошне високи позиции во сегментот на B-SUV возилата, со моделите Мokka и Crossland. Меѓу комби-возилата, Zafira Life ужива удел од 16 проценти и второ место во сегментот. Opel Combo Cargo e трети најпродаван модел, Combo Life е на чевртото место во сегментот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Opel Türkiye (@opelturkiye)

Не заостнуваат ниту електричните возила. Corsa-e држи удел од 5,8 проценти од целиот пазар на електрични автомобили во земјата, како петти најпродаван модел. Заедно со Mokka-e, Opel учествува со 6,7 проценти на турскиот пазар на електрични автомобили.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпродаваниот автомобил во светот е електричен

Volkswagen планира уште бројни модели во семејството ID