за

Олдтајмери вредни 20 милиони евра бараат нови сопственици на Техно Класика

олдтајмери техно класика есен

Преку 100 олдтајмери од сите временски периоди ќе се појават на наддавањето во рамките на Техно Класика Есен во претстојниот викенд. Нивната вкупна вредност е проценета на повеќе од 20 милиони евра. Меѓу овие историски автомобили не недостигаат и филмски ѕвезди.

На најважниот и најголем салон на олдтајмери во светот не може да се очекува друго освен спектакуларно наддавање, на коешто колекционери, богаташи и ентузијасти ќе се натпреваруваат за сопствеништво над 115 олдтајмери, во вкупна вредност проценета на повеќе од 20 милиони евра. Наддавањето ќе се одржи во сабота, на 24-ти март, во рамките на Техно Класика во германскиот град Есен.

Неколку олдтајмери потекнуваат од колекција во којашто се вклучени единствено модели од прочуени филмови и имаат само еден претходен сопственик. Таков е случајот и со Lamborghini Miura SV, којашто се има појавено во култниот филм „Италијанска работа“.

Кореспонденцијата и фактурите им се важни на колекционерите на олдтајмери

Miura SV му е испорачана на сопственикот во Португалија во 1967 година, за седум години подоцна возилото да биде преработено во комплетна фабричка SV-спецификација. Сето тоа е уредно документирано, со писма и сметки, што на пасионираните колекционерите им значи многу. Портокаловото Lamborghini било комплетно реставирано во 2008 година и неговата актуелна вредност се проценува меѓу 1,1 и 1,5 милион евра.

Нов сопственик се бара и за Bugatti T 44 Fiacre By Gangloff од 1928 година. Станува збор за исклучително редок автомобил, во некогашна сопственост на прочуениот колекционер и автор на многу книги за Bugatti, Уве Хуке. Тој го поседува возилото со бропј на шасија 441141 во средината на 1960-те години, за во 1977 година да го продаде на Хелмут Шеленберг, легендарен тркач на Bugatti од 1930-те години. Вредноста на овој олдтајмер е меѓу половина и 550.000 евра.

Јангтајмери и „потенцијални“ олдтајмери од германски марки доминираат во каталогот

  • Mercedes-Benz 300SL ‘Gullwing’ Evocation (1988) од Антон „Тони“ Остермајер: Вредност проценета меѓу €260,000 и €320,000
  • Porsche 997 GT3 4.0 (2011): Вредност проценета меѓу €370,000 и €430,000
  • Mercedes Benz SLS Roadster AMG (2013): Вредност проценета меѓу €180,000 и €200,000
  • 1989 Porsche 911 Speedster: Вредност проценета меѓу €150,000 и €200,000
  • 1955 Porsche 356 Pre A Speedster 1600 Super: Вредност проценета меѓу €290,000 и €340,000

На списокот олдтајмери што одат под чекан се наоѓаат и

  • Lamborghini Espada Series III (1978) : Вредност проценета меѓу €110,000 и €150,000
  • Cord 812 Supercharged Cabriolet (1937) : Вредност проценета меѓу €150,000 и €200,000
  • Ferrari 330 GT 2+2 Series II, во ретка росо-кордоба боја (1967) : Вредност проценета меѓу €250,000 и €350,000
  • Aston Martin DB2/4 (1957) : Вредност проценета меѓу €250,000 и €300,000
  • Ferrari Dino 246 GT (1972) : Вредност проценета меѓу €250,000 и €300,000

На овие олдтајмери најмногу им пораснала вредноста

Салонот во Бремен ја отвори сезоната на олдтајмери

Dunlop произведува нови пневматици за спортските олдтајмери

Hispano-Suiza од 1927 прогласен за најдобро сочуван олдтајмер

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

renault ez-go

Renault развива нова батериска техника за 2025 година

hyundai vozdusni pernici

Hyundai повторно во проблеми со воздушните перници