за

Алтернаторот им бил најрасиплив дел на британските возачи во 2020

Компанија што им нуди продолжени гаранции на возачите во Велика Британија објави корисни информации околу издржливоста на автомобилите.

Алтернаторот им бил најрасиплив дел на британските возачи во 2020

Алтернаторот најчесто бил основа за остварување на право на гаранција за клиентите на британска осигурителна компанија што нуди и продолжени гаранции. Вкупно 324 клиенти се пожалиле на делот што меѓу другото има задача да го полни акумулаторот при возење. Не е изненадување тоа што автомобилите постари од осум години имаат повеќе дефекти.

Делот од автомобилот што најчесто им откажувал служба на возачките и возачите во Велика Британија во 2020 година е алтернаторот, открива британска осигурителна компанија. Тоа бил делот за кој клиентите најчесто барале да им се оствари правото на гаранција.

Втор најмногу расиплив дел се инјекторите, потоа следат пумпите за вода и сензорите за проток на воздух. Просечната километража на којашто откажувале алтернаторите е 99.931 милји, односно околу 160.000 километри. Просечната старост на автомобилите со овој дефект е малку над девет години.

Автомобилски делови што откажувале најчесто во 2020 година

  • Алтернатор
  • Инјектори
  • Пумпа за вода
  • Сензор за проток на воздух
  • Турбополнач
  • Мотор
  • Термостат и куќиште
  • Сопирачки клешти
  • Стартер (Анласер)
  • EGR вентил (систем за рециркулација на издувни гасови)

Од англиската компанија образложуваат дека „списокот на делови со најмногу поплаки во 2020 година докажува дека добрата гаранција уште од почетокот на поседувањето на автомобилот е многу важна, заедно со осигурување што знаете дека ќе ги надомести трошоците кога е потребно“.

Законите во Македонија не дозволуваат какви било гаранциски услуги за користени автомобили

Просечната старост на автомобилите за коишто биле потребни нови делови е меѓу седум и десет години. Компанијата соработува директно со дилерите, а обезбедува и мобилна апликација преку којашто корисниците можат во секое време да додадат гаранциски услуги и да управуваат со истите.

Во последните 12 месеци, стотици нови дилери склучиле партнерство со компанијата, од кои 54 само во текот на ноември.

Најчести дефекти се случувале кај следните делови

(во колоните за милји и старост се наведени просечните вредности)

Дел

Дефекти

Милји

Старост

(год)

Алтернатор

324

99.931

9,26

Инјектори

308

80.421

8,56

Пумпа за вода

252

69.731

8,91

Сензор за пр. возд.

224

67.617

8,92

Турбополнач

216

88.637

8,93

Мотор

204

81.494

8,58

Термостат и куќиште

184

74.721

9,61

Соп. клешти

184

79.717

9,71

Стартер

176

84.863

9,59

EGR вентил

160

89.921

7,86

>>> Најиздржливи и најрасипливи автомобили според TUV

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Макпетрол

Макпетрол со реакција за невистините пред продажбата на уделот во Га-Ма

оливер ципсе bmw нов шеф

BMW ќе ја зголеми продукцијата на електрични автомобили