за

Mitsubishi L200 е прво теренец, а потоа пикап

Специјално подвозје за зголемување на растојанието од подлогата, заедно со 4-милиметарски лим оздола, го прикажува во вистинско светло пикапот на Mitsubishi.

Mitsubishi L200 terenski paket

Mitsubishi L200 е најсветскиот модел на марката со трите дијаманти. Некои модели може да се продаваат повеќе во Европа или во САД, други се повеќе за Јапонија, но овој пикап минува исто на сите пазари ширум светот. Минува и по секаков терен.

Тој важи како автомобил што е „професионалец за професионалци“. Mitsubishi L200 не го запира ниту вода, ниту кал, снег, камен, а најмалку асфалт. Кај пикапот и светска ѕвезда на Mitsubishi, единствено прашање може да биде само: Како да направам Mitsu да се пробива уште подалеку?

Без разлика дали се работи за уживање, за хоби или за професионални цели, возењето надвор од асфалтот не е проблем со Mitsubishi L200. Со специјален пакет за терен, што се нуди на германскиот пазар по цена од 1.950 евра, растојанието од подлогата се зголемува за уште 30 до 45 милиметри. Во исто време се постигнуваат и подобра ефикасност и комфор на амортизацијата.

New item by Automedia MK / Google Photos

Втора ставка што стои на располагање и се надоврзува со претходната е заштита за подвозјето (778 евра во Германија). Таа е изработена од алуминиумска ламарина со форма што е добиена со ладно извлекување. Со неа се заштитуваат ладилникот, моторот, менувачот, разделните преносници, како и резервоарите за гориво и за адблу.

Со теренскиот пакет за проширување на крилата (965 евра), возилото добива 60 милиметри во ширина. Целата оваа надградба ја заокружува штитникот од камења (906 евра), што е изработен од нерѓосувачки челик со посебна површинска обработка со прашок и се прицврстува директно на рамката.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

>>> Mitsubishi L200 со титула на пикап на годината во Русија

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

бентлито не е единствен случај, тие се натпреваруваат

Бентлито не е единствен случај, тие се натпреваруваат

По електричните тротинети и велосипеди доаѓаат четирицикли на струја

По електричните тротинети и велосипеди доаѓаат четирицикли на струја